Włosy
Każdy człowiek przychodzi na świat z określoną liczbą mieszków włosowych, liczącą około 100000. Wyróżnia się trzy rodzaje włosów: grube o przekroju 0,05- 0,1mm, średnie osiągające ok. 0,05 mm oraz cienkie- mierzące ok. 0,025 mm, przy czym wraz z wiekiem zmniejsza się ilość włosów grubych, a zwiększa odsetek włosów średnich i cienkich.
Wyodrębniono trzy następujące po sobie okresy, przez które przechodzi mieszek włosowy:
- anagen- faza wzrostu włosa;
- katagen- faza inwolucji mieszka i zahamowania wzrostu włosa;
- telogen- faza spoczynku.
Fizjologicznie, kolejne okresy nie są ze sobą zsynchronizowane- każdy sąsiadujący ze sobą mieszek przechodzi równocześnie inną fazę cyklu, a w ciągu jego życia proces ten powtarza się 20-30 razy. W przypadku zdrowego człowieka szacuje się, że 80% włosów pozostaje w fazie anagenu, 1% trwa w fazie katagenu oraz 19% w fazie telogenu. Po zakończeniu ostatniego okresu, włos wypada z mieszka włosowego i rozpoczyna się kolejny cykl [1,2,3].
Czym jest łysienie?
Wypadanie włosów stanowi naturalny proces fizjologiczny- każdego dnia tracimy ich 70-100 w zależności od wahań indywidualnych. Stan, który powinien skłonić do niepokoju to utrata powyżej 100 włosów w ciągu doby, utrzymujący się powyżej kilku tygodni. Łysienie w odniesieniu do skóry głowy diagnozuje się w oparciu o widoczną redukcję gęstości włosów o około 30%. Z uwagi na charakter, schorzenie to stanowi problem psychologiczny i społeczny, co w znacznym stopniu rzutuje na jakość życia.
Klinicznie wyróżnia się następujące rodzaje łysienia:
- łysienie androgenowe;
- łysienie telogenowe;
- łysienie plackowate;
- łysienie bliznowaciejące;
- łysienie spowodowane chemioterapią;
- łysienie spowodowane nadmiernym napięciem włosów;
- wypadanie włosów typu wtórnego [1,2,3].
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Łysienie androgenowe stanowi typ dziedziczonego genetycznie przerzedzenia włosów, które wywoływane jest przez działanie hormonów z grupy androgenów na mieszki włosowe. Szacuje się, że cierpi na nie około 50% mężczyzn powyżej 40 roku życia, a także 6% kobiet w trzeciej dekadzie oraz 40% w siódmej. Mechanizm łysienia androgenowego polega na wiązaniu dihydrotestosteronu (DHT) z receptorem androgenowym w mieszku włosowym. Powstały kompleks aktywuje kolejno geny, które odpowiadają za stopniowe przekształcanie dużych mieszków włosowych w zminiaturyzowane. W konsekwencji, czas trwania anagenu ulega skróceniu w następnych cyklach, mieszki stają się zdecydowanie mniejsze i tworzą cienkie, delikatne, skąpo pokrywające skórę głowy włoski. Zminiaturyzowane włosy o różnej długości i średnicy stanowią element diagnozy łysienia androgenowego. U mężczyzn schorzenie postępuje od obszarów skroniowych poprzez rejony czoła i czubka głowy, kończąc utratą wszystkich włosów z wyjątkiem porastających część potyliczną głowy. W terapii łysienia androgenowego wykorzystuje się zarówno leczenie zachowawcze, jak również metody chirurgiczne. Wśród środków farmakologicznych efektywność w kierunku schorzenia wykazują Minoxidil oraz Finasteryd. Do metod inwazyjnych, alternatywnych należą natomiast karboksyterapia, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe oraz naświetlania laserem diodowym [1,2,3].
Alopexy – lek w terapii łysienia androgenowego bez recepty
Alopexy to roztwór przeznaczony do aplikacji na skórę głowy zalecany do stosowania w przypadku łysienia androgenowego o umiarkowanym nasileniu u mężczyzn powyżej 18 r.ż. oraz poniżej 65 r.ż. Produkt leczniczy, który mógł być wydany jedynie z przepisu lekarza, od 01.10.2020r. uzyskał status leku OTC. Substancją czynną warunkującą skuteczność Alopexy jest 5% Minoxidil. Mechanizm działania substancji nie został w pełni poznany, jednak sugeruje się, że związek ten wykazuje swoją efektywność poprzez hamowanie aktywności transkrypcyjnej receptorów androgenowych, a także stabilności białka AR w ludzkich komórkach brodawek włosa. Ponadto Minoxidil wywiera efekt wazodilatacyjny na naczynia skóry, powodując tym samym zwiększenie dopływu krwi do mieszków włosowych. W rezultacie obserwuje się wydłużenie fazy wzrostu cyklu włosowego. W skład Alopexy wchodzi również komponent glikolu propylenowego (24g/100g roztworu) oraz etanolu (52g/ 100g roztworu) w skrupulatnie dobranych proporcjach. Kompleks ten w ściśle określonym stosunku zawartości tych dwóch substancji warunkuje nietłustą, nielepiącą się formułę produktu, co wysoce wpływa na komfort użytkowania. Włosy pozostają podatne na stylizację i zachowują swój naturalny wygląd. Alopexy dostępny jest w opakowaniu zawierającym 3 butelki po 60ml, co zapewnia pacjentowi 3 miesiące kuracji. Istnieje możliwość dwóch sposobów aplikacji: przy pomocy pipety odmierzając 1ml 2 razy dziennie bądź używając aplikatora z pompką wykonując 6 naciśnięć (co daje 1ml) również 2 razy dziennie. Lek należy stosować 2 razy na dobę przez okres około 2 miesięcy, przy czym efekty terapii będą widoczne po pewnym czasie od rozpoczęcia leczenia. Atutem, na który warto również zwrócić uwagę jest plastikowa butelka, zapewniająca nie tylko bezpieczeństwo stosowania w warunkach domowych, ale również stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób podróżujących [3,4,5].
mgr farm. Ilona Gołąbek- Karaś
Piśmiennictwo
- Żebrowska M. i Krzynówek W. Łysienie- przyczyny, mechanizmy i metody leczenia. Aptekarz Polski. maj nr 117 (95e) 2016.
- Lis A., Wcisło- Dziadecka D. i Kamińska G. Physiology and pathology of growth and loss of human scalp hair. Advances in Dermatology and Allergology. 2003.
- Minoksydyl w leczeniu łysieniaandrogenowego mężczyzn i kobiet. Sicińska J. Klinika Dermatologii CSK MSW w Warszawie Kierownik Kliniki: dr n. med. Irena Walecka, MBA
- Ocena skuteczności leczenia łysienia androgennego przy użyciu śródskórnego ostrzykiwania autologicznym osoczem bogatopłytkowym w porównaniu z terapią za pomocą naświetlania światłem LED. Kubasik P. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Alopexy (07/2020).