Apteczne farby do włosów

Uczulenie na farby do włosów

Zabieg koloryzacji włosów produktami dostępnymi w drogeriach, zważając na obecność licznych zawartych w nich substancji o wysokim potencjale uczulającym, wiąże się z zagrożeniem wystąpienia reakcji alergicznej. Do składników objętych najwyższym ryzykiem należą: PPD (p-Phenylenediamine), PTD (Toluene‐2,5‐Diamine), p‐Aminophenol, m‐Aminophenol oraz rezorcyna [1,2]. Źródłem uczuleń mogą być także dodatki zapachowe, np.: eugenol [3]. Najczęściej, reakcja alergiczna może pojawić się na twarzy, w górnej części szyi, w obrębie małżowin usznych, na owłosionej skórze głowy, na powiekach, a także na rękach i tułowiu [4]. Manifestuje się przede wszystkim kontaktowym zapaleniem skóry o różnym nasileniu, świądem, uczuciem pieczenia i suchości, obecnością rumieniowatych plamek i grudek, jak również obrzękiem [1]. W celu uniknięcia przykrej reakcji uczuleniowej, producenci farb do włosów zalecają wykonanie próby alergicznej na 48 godzin przed użyciem produktu. Test powinno się przeprowadzić nakładając odrobinę preparatu za ucho bądź na przedramię [5].

Składniki syntetyczne, które budzą największe obawy w farbach do włosów

Pośród substancji wchodzących w skład drogeryjnych produktów do koloryzacji włosów, na które należy zwrócić szczególną uwagę w kontekście ryzyka wystąpienia alergii wyróżnia się:

p-Fenylenodiamina (p-Phenylenediamine, PPD)- plasuje się na podium w kategorii najbardziej alergizujących składników farb do włosów, zarówno trwałych jak i półtrwałych.  Jej obecność zwiększa się wraz z ciemniejszym odcieniem barwnika. PPD zastępowane jest niekiedy PTD (Toulene-2,5-Diamine), PTDS (Toluene-2,5-Diamine Sulfate), które wykazują nieco mniejszy potencjał uczulający [1,6].

Amoniak (woda amoniakalna, Ammonium Hydroxide)- dodawany jest do farb trwałych w celu otwarcia łuski włosa, by umożliwić poprzez to wniknięcie rozjaśniacza i barwnika. Jeśli pozostaje na włosach zbyt długo wykazuje skłonność do ich przesuszenia. Do produktów, które nie zawierają amoniaku, dodawany jest powszechnie w zamian etanoloamina (Ethanolamine, MEA). Niestety w efekcie przynosi to mniej korzyści, gdyż potrzeba jej więcej, a pozostawiona na włosach jeszcze bardziej je niszczy [7].

Rezorcyna- składnik wysoce alergizujący, dodawany do farb z uwagi na  zdolność rozpuszczania i złuszczania stwardniałego, zrogowaciałego naskórka [2]. 

SLS i SLES- powstają w procesie wytwarzania ropy naftowej. Cechują je właściwości myjące i pianotwórcze. Przy dłuższym kontakcie ze skórą istnieje ryzyko jej uczulenia i podrażnienia [1].

Parabeny- spełniają rolę konserwantów, które wykazują znaczny profil alergizujący [1].

Biokap- trwała koloryzacja i pielęgnacja w jednym produkcie

Farby do włosów dostępne w drogeriach dają możliwość szybkiego przeprowadzenia zabiegu w warunkach domowych, jednak z uwagi na obecność licznych substancji drażniących należy liczyć się z wystąpieniem nieprzyjemnych konsekwencji po ich zastosowaniu. Składniki zawarte w tradycyjnych produktach do koloryzacji  uszkadzają strukturę włosów, a częste farbowanie w znaczny sposób osłabia ich kondycję, powodując, że stają się matowe i szorstkie, co konsekwencji prowadzi do ich łamliwości i skłonności do wypadania. Ponadto, niektóre związki chemiczne obecne w preparatach drogeryjnych mogą wywoływać silne reakcje uczuleniowe. 

Doskonałą alternatywę dla jakościowo słabych i szkodliwych popularnych produktów do koloryzacji włosów stanowią dermo farby dostępne w aptece. 

Biokap to farby do włosów, których skład oparty jest o najwyższej klasy selektywnie dobrane naturalne składniki. Pozwalają na perfekcyjną koloryzację zachowując jednoczesną pielęgnację nawet najbardziej delikatnych włosów i wrażliwej skóry głowy. Farby Biokap  nie zawierają amoniaku, rezorcyny ani parabenów, a linia Delcato, w celu osiągnięcia najwyższego profilu bezpieczeństwa względem alergii pozbawiona została również PPD. W trosce o najwyższą jakość produkty są testowane dermatologicznie. 

W ofercie Biokap wyróżnia się cztery serie dermo farb do włosów, a każda z nich oparta jest o nowatorską recepturę, pozwalającą na idealne pokrycie  przy zachowaniu pełnej regeneracji [8].

Biokap NutriColor

Biokap NutriColor to propozycja  doskonałej, długotrwałej koloryzacji ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo i uniknięcie problemów skórnych. Farby dostępne są w 22 naturalnych odcieniach- od czerni aż po bardzo jasny blond. Wyspecjalizowana formuła oparta o organiczne nośniki koloru zapewnia zarówno idealne pokrycie siwych włosów, uzyskanie bogatej, pełnej blasku barwy, jak również dogłębne odżywienie. Co istotne, Farby Biokap NutriColor są wolne od amoniaku, rezorcyny, parabenów i sylikonów, które wykazują właściwości drażniące wobec skalpu i błon śluzowych. Rewelacyjna kompozycja produktu opiera się na białkach roślinnych- przede wszystkim proteinach ryżowych oraz pszennych, które cechują się działaniem nawilżającym, kojącym, wzmacniającym i ochronnym, a także proteiny owsiane wykazujących zdolność naturalnej protekcji przed promieniowaniem UV. Efekt prewencji przed fotostarzeniem wzmocniono dodatkowo wyciągiem z wierzby. Kompleks dobroczynnych ekstraktów uzupełniają ponadto kwasy owocowe: mleczny- z trzciny cukrowej, cytrynowy- z cytrusów, winowy- pozyskiwany z procesu fermentacji winogron, a także jabłkowy i kwas z porzeczek. Wymienione powyżej popularnie stosowane w kosmetyce alfa-hydroksykwasy (AHA) mają na celu przywrócenie równowagi kwasowo- zasadowej, zapobiegając  tym samym wydzielaniu sebum, puszeniu i elektryzowaniu [8].

Biokap NutriColor Delicato

Biokap NutriColor Delicato rekomendowane są konsumentom, którzy ze względów zdrowotnych pozostają zmuszeni do rezygnacji z koloryzacji włosów. Seria oferuje 14 kolorów w różnych odcieniach. Skład linii Biokap NutriColor Delicato bazuje na unikatowej formule bogatej w proteiny oraz naturalne wyciągi roślinne, które wykazują intensywne właściwości odżywcze, wzmacniając włosy od nasady aż po końce. Zasadniczą kwestię stanowi absolutny brak amoniaku, rezorcyny, parabenów i sylikonów, a co najważniejsze  parafenylenodiaminy (PPD) i jej pochodnych. Związek ten należy do niechlubnej grupy substancji o wysokim profilu alergizującym i już w niewielkim stężeniu może wywołać u osób wrażliwych przykre symptomy uczulenia. W przypadkach skrajnych PPD może doprowadzić także do nadmiernego wypadania włosów, a nawet typowych objawów dla wstrząsu anafilaktycznego. Farby Biokap NutriColor Delicato pozbawione są silnych substancji chemicznych, które mają na celu umożliwienie penetracji koloru w głąb włosa, metali ciężkich, szkodliwych barwników i przeciwutleniaczy [8].

Biokap NutriColor Delicato+ 

Farba Biokap Delicato+ została stworzona dla kobiet, które nie mogą używać ogólnie dostępnych farb, a inne rodzaje koloryzacji okazały się nieskuteczne. To produkt wyjątkowy pod każdym względem, przeznaczony dla skóry głowy najbardziej wrażliwej i wymagającej specjalnego traktowania. Delicato+ to seria Nutricolor od Biokap bez fenylenodiamin takich jak np. toluenodaminy. Tak jak inne farby Biokap, nie zawiera amoniaku, niklu, substancji zapachowych, silikonów i parabenów. Jest w pełni bezpieczna, a jednocześnie zapewnia trwałą koloryzację i pełne pokrycie siwych włosów. Farby Nutricolor Delicato+ dostępne są w 4 różnych odcieniach. 

Dodatkowo seria Biokap Delicato Rapid 

Farby Biokap Nutricolor Delicato Rapid to wyjątkowe kosmetyki do koloryzacji włosów, które w 10 minut pozwolą odświeżyć kolor. Każdy w tej niezwykłej linii naturalnych farb bez amoniaku, znajdzie odpowiedni odcień. Do wyboru jest aż szesnaście kolorów.

Warto podkreślić, że te produkty do włosów posiadają wszystkie właściwości standardowych farb Nutricolor Delicato. To co, je wyróżnia to fakt, iż sam proces koloryzacji trwa zaledwie kilka minut. Oprócz tego, że są ekspresowe, skuteczne, to przede wszystkim cechuje je naturalny skład i bezpieczeństwo względem włosów [9].

Koloryzacja włosów należy do zabiegów, u których w szczególny sposób wymagane jest zachowanie wysokiego standardu bezpieczeństwa, determinowanego przede wszystkim składem przeznaczonego do tego celu produktu. Warto zatem rekomendować i szerzyć świadomość konsumentów odnośnie profesjonalnych dermo farb najwyższej jakości dostępnych w aptece.

mgr farm. Ilona Gołąbek- Karaś

Bibliografia

  1. Kieć- Świerczyńska M., Kręcisz B. i Świerczyńska- Machura D. Rosnąca rola alergii zawodowej i pozazawodowej. Medycyna Pracy. 58(2):131 – 137, 2007.
  2. https://www.ewg.org/skindeep/ingredients/705539-RESORCINOL/. [Online] 
  3. https://www.ewg.org/skindeep/ingredients/702373-EUGENOL/. [Online] 
  4. Sosted H., i inni i inni. 55 cases of allergic reactions to hair dye: a descriptive, consumer complaint-based study. Contact Dermatitis. 5(47):299-303, 2003.
  5. Krasteva M. i inni. Allergy alert test for p-Phenylenediamine–Allergic hair dye users. Dermatitis. 29(5):250-257, 2018.
  6. Sheman A. i inni. Alternative hair-dye products for persons allergic to para-Phenylenediamine. Dermatitis. 22(4):189-192, 2011.
  7. Antelmi A. Permanent hair dyes. Exposure, diagnostics, and prevention of contact allergy. Lund University : brak nazwiska, 2017.
  8. https://labpharma.pl/biokap-nutricolor-delicato-delicato-czym-roznia-sie-te-farby-do-wlosow/. [Online] 
  9. https://labpharma.pl/sklep/dermo-farby-do-wlosow/delicato-rapid/ [Online]