Gorący lipcowy wieczór. Odliczasz minuty do wyjścia, wszakże chciałbyś jeszcze wykorzystać piękną pogodę na spacer wzdłuż rzeki, która płynie nieopodal twojej apteki. Tuż przed zamknięciem przychodzi Pani Maria — stała pacjentka, wraz ze swoimi dwoma synami — dwuletnim Kubą i sześcioletnim Tomkiem. Prosi o pomoc.
Podczas spaceru dotkliwie pogryzły ich komary, cała trójka pokryta jest swędzącymi bąblami. Na domiar złego, hiperaktywny Tomek, nie zważając na ostrzeżenia mamy by uważał i nie biegał, potknął się i wpadł w pokrzywy. Pani Maria prosi o coś, co przyniesie im ulgę w swędzeniu.
Objawy, z jakimi zgłaszają się pacjenci ewidentnie wymagają zastosowania preparatu, który będzie działał przeciwświądowo oraz takiego, który będzie działał przeciwobrzękowo.
Ukąszenie komara, a właściwie komarzycy, gdyż to one żywią się krwią człowieka i zwierząt, może objawiać się zaczerwienieniem i silnym uczuciem świądu skóry. Komarzyce lokalizują ofiarę na podstawie temperatury ciała, zapachu skóry i wydzielanego dwutlenku węgla. Przypuszcza się, że na większą atrakcyjność wśród komarów ma wpływ posiadana grupa krwi. Grupa 0 jest dla komarzyc najbardziej atrakcyjną. Samica komara przebija się przez skórę przy pomocy kłujki, czyli swojego aparatu gębowego i wstrzykuje w skórę kroplę śliny, co zapobiega krzepnięciu krwi. W ślinie komarzycy zawartych jest kilkadziesiąt różnych białek. W odpowiedzi na te białka, będące alergenami, w organizmie człowieka uwalniana jest histamina. Ugryzione przez komara dziecko może odczuwać dyskomfort i rozdrażnienie. Ze względu na świąd, dzieci często rozdrapują powstałe bąble, co może na przykład doprowadzić do bakteryjnych nadkażeń.
W przypadku pokrzywy za powstawianie bąbli i świądu odpowiadają jej włoski, które wydzielają parzący sok, zawierający w swoim składzie m.in. acetylocholinę, histaminę, serotoninę i kwas mrówkowy.
Zalecenia dla pacjentów
Przede wszystkim, warto przestrzec pacjentów, by w przyszłości unikali miejsc, gdzie jest dużo komarów, a jeżeli to nie jest możliwe, aby ubierali się w taki sposób, by komarzyce nie mogły ich dosięgnąć. Należy też przypomnieć o istnieniu repelentów, czyli środków odstraszających komary. Jeżeli już dojdzie do ukąszenia, farmaceuta może zarekomendować ALLEFIN w formie żelu. Lek Allefin zawiera dwie substancje czynne: difenhydraminę oraz lidokainę. Difenhydramina hamuje działanie histaminy (odpowiedzialnej za reakcje alergiczne) i działa przeciwświądowo. Lidokaina działa miejscowo znieczulająco. Lek zmniejszy zaczerwienienie, obrzęk, wysięk skórny i świąd. Produkt leczniczy może być stosowany przez osoby powyżej drugiego roku życia, więc może być stosowany przez całą trójkę. Dużą zaletą leku jest to, że zaczyna działać w mniej niż dwie minuty, przez co ulga przychodzi szybko. Warto poinformować pacjentów, w jaki sposób stosować lek. Allefin winien być nanoszony na skórę na zmienione miejsca w niewielkiej ilości, dwa do trzech razy na dobę. Dodatkowo preparat ma w składzie olejek cytronelowy, który odstrasza komary i zapobiegnie dalszym ukąszeniom w przyszłości.
Literatura
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Allefin
- Wood Powell Anderson: Perennial weeds: characteristics and identification of selected herbaceous species. Ames, Iowa: Iowa State University Press, 1999, s. 175–182
- Blood Feeding Preference of Female Aedes aegypti Mosquitoes for Human Blood Group Types and Its Impact on Their Fecundity: Implications for Vector Control American Journal of Entomology Volume 3, Issue 2, June 2019, Pages: 43-48
SIL: Allefin, (20 mg + 10 mg)/g, żel. Skład: 1 g żelu zawiera: 20 mg difenhydraminy chlorowodorku (Diphenhydramini hydrochloridum) i 10 mg lidokainy chlorowodorku jednowodnego (Lidocaini hydrochloridum monohydricum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 g żelu zawiera: 60 mg glikolu propylenowego (E 1520). Postać farmaceutyczna: Żel. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Allefin jest wskazany w objawowym leczeniu zmian zapalnych i alergicznych skóry, z towarzyszącym świądem, w następstwie ukąszeń owadów, a także kontaktu z roślinami np. pokrzywą. Produkt leczniczy Allefin jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat. Dawkowanie i sposób podawania: Dawkowanie: Nanieść niewielką ilość żelu na zmienione miejsce na skórze i delikatnie rozprowadzić. Stosować w zależności od potrzeb 2 lub 3 razy na dobę. Sposób podawania: Podanie na skórę. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dermatozy wysiękowe i pęcherzykowe. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie po przebytych porażeniach neurologicznych oraz w niewydolności mięśnia sercowego. Nie należy nasłoneczniać skóry leczonej produktem Allefin. Działania niepożądane: Dotychczas nie stwierdzono nasilonych działań niepożądanych po miejscowym podaniu difenhydraminy i lidokainy. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): Rumień, reakcja alergiczna. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 26329. Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
2022_0034
ARTYKUŁ SPONSOROWANY