Co zrobić, kiedy klimatyzacja staje się wrogiem naszych zatok?

Okres letnich upałów to bez wątpienia czas, kiedy bardzo często mamy styczność z coraz bardziej popularną i powszechną klimatyzacją. Nie podlega wątpliwości fakt, że odkrycie i upowszechnienie klimatyzacji to ogromna zaleta dla każdego z nas. Niestety – klimatyzacja jak wszystko inne posiada i swoje wady. Skutki jej negatywnego oddziaływania coraz częściej odczuwają nasze zatoki…

Co się dzieje za sprawą klimatyzacji?

Powietrze za sprawą działania klimatyzacji zostaje (nierzadko gwałtownie) ochłodzone do pożądanej przez nas temperatury [1]. Nowoczesne klimatyzatory (również te w samochodach) potrafią obniżyć temperaturę nawet do 16°C. Dodatkowo powietrze takie odznacza się dużo niższą wilgotnością niż standardowo [1]. Wchodząc zatem do pomieszczenia bądź auta z działającą klimatyzacją narażamy swoje drogi oddechowe na wdychanie zimnego i suchego powietrza. Czym to grozi?

Interakcje wdychanego powietrza z błoną śluzową nosa i zatok 

Jedną z głównych funkcji nosa jest ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza [2]. Im zimniejsze i bardziej suche powietrze, tym mniej efektywny jest wspomniany proces. Wiąże się to z tym, że organizm (tj. błona śluzowa nosa) traci znacznie większą ilość wody, aby odpowiednio nawilżyć wdychane powietrze [2]. Dochodzi wówczas do podrażnienia, przekrwienia i wysuszenia śluzówki nosa i zatok, a dodatkowo zmniejszają się zdolności filtracyjne nosa wobec zanieczyszczeń i patogenów [3]. Wszystko to stanowić to może wstęp do rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok, czyli popularnego przeziębienia [2,3,4].

Ciekawostka – w niskiej temperaturze komórki tuczne mają mniejszą zdolność do aktywacji, co obniża zdolności immunologiczne błony śluzowej nosa [2].

Przeziębienie nie tylko zimą

Przeziębienie kojarzone jest głównie z chłodniejszymi porami roku. Niemniej jednak wspomniana już wcześniej klimatyzacja sprawia, że nawet latem mamy do czynienia z warunkami typowo zimowymi, tj. chłodnym i suchym powietrzem. Występujące u dorosłych 2-4 razy w roku przeziębienie objawia się m.in.:

  • przekrwioną śluzówką,
  • niedrożnością (blokadą) nosa,
  • wydzieliną w obrębie nosa i zatok [5,6,7].

W związku z faktem, że nos fizjologicznie połączony jest z gardłem dochodzi zwykle do rozwoju stanu zapalnego gardła, objawiającego się przekrwieniem, zaczerwienieniem i bólem [8]. W jaki sposób można wspomóc nos i zatoki w tym czasie?

Donosowe sympatykomimetyki

Wsparciem dla poprawy drożności nosa może być ksylometazolina, która poprzez działanie sympatykomimetyczne na receptory α-adrenergiczne prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych w obrębie śluzówki nosa, a tym samym zmniejszenia przekrwienia i obrzęku [9,10]. Im mniejsze przekrwienie, tym mniejsza ekspresja wydzieliny z gruczołów obecnych w śluzówce [9].

Ksylometazolina to substancja aktywna m.in. w produkcie leczniczym Otrivin Menthol [11]. Preparat w formie aerozolu donosowego wskazany jest właśnie do leczenia nadmiernego przekrwienia błony śluzowej nosa w przebiegu przeziębienia, ale też podczas kataru siennego czy też alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa [11]. 

Wsparciem zaś dla miejscowego sympatykomimetyku może być deksopantenol – substancja sprzyjająca proliferacji komórek i chroniąca je przed apoptozą [9]. Posiada on również silne właściwości higroskopijne, wiąże wodę zwiększając nawilżenie błony śluzowej nosa i wspierając jednocześnie procesy jej regeneracji [12]. Jako przykład produktu łączącego w sobie zalety deksopantenolu i ksylometazoliny wskazać można Otrivin Regenerację, który zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i pobudza jej gojenie się [13].

Substancje stosowane doustnie

Wsparciem dla nieżytu nosa i zatok w kontekście dolegliwości wynikających chociażby z oddziaływania klimatyzacji może być również fenylefryna. Należy ona do substancji obkurczających śluzówkę nosa [14]. W odróżnieniu jednak od dostępnej również bez recepty pseudoefedryny wykazuje ona dużo mniejszy potencjał działania ośrodkowego, a przez to jest lepiej tolerowana [14].

Doustnie stosowany jest również maleinian feniraminy – związek o właściwościach przeciwhistaminowych [15]. Blokując działanie histaminy zmniejsza sekrecję i ilość wydzieliny w obrębie nabłonka nosa i zatok, co bez wątpienia podnosi komfort i jakość życia w trakcie przeziębienia [16].

W związku z tym, że wspomnianym dolegliwościom może towarzyszyć ból warto pamiętać o paracetamolu. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe [17]. Pozbawiona jest działania przeciwzapalnego, co ma ogromne znaczenie w kontekście szeroko pojętego bezpieczeństwa jego stosowania. Brak komponenty przeciwzapalnej pozwala na stosowanie go u osób z chorobą wrzodową [18].
Paracetamol znajduje zastosowanie w przypadku: bólu głowy, bólu gardła, bólu mięśni i gorączki [18,19].

Przykładem produktu leczniczego, zawierającego wszystkie trzy wymienione powyżej substancje jest Theraflu Extra Grip [15]. Preparat w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego wskazany jest do stosowania w przypadku leczenia objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, nadmierna wydzielina z nosa, bóle mięśni, bóle głowy i dreszcze [15].

Literatura:

  1. Wpływ działania układu klimatyzacji automatycznej na właściwości fizyczne powietrza w klimatyzowanym samochodzie, Artur Boguta, Technika Transportu Szynowego 2015, nr 12, 177-180.
  2. Reakcje górnych dróg oddechowych na zimne powietrze, Alvaro A. Cruz, Alkis Togias, Medycyna po Dyplomie, 2009, 01 (tłum. Małgorzata Chrobak).
  3. Miejsce preparatów umożliwiających płukanie jam nosa w praktyce laryngologicznej, Marcin Jadczak, Polski Przegląd Otolaryngologiczny 2(2013): 226-229.
  4. Europejskie wytyczne na temat zapalenia nosa i zatok przynosowych oraz polipów nosa – EPOS 2012, Wytske J. Fokkens, et.al, Otolary ngologia 2013,12(2); 67-71.
  5. Treatment of the common cold, American Family Physician, Madelina Simasek, David A. Blandino, Vol 75, Number 4, Febraury 15, 2007.
  6. Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 – EPOS 2020, opracowane przez Eliza Brożek-Mądry, Antoni Krzeski, Magazyn Otorynolaryngologiczny, nr 75-76, 2020.
  7. Current concepts in adult acute rhinosinusitis, Ann M. Aring, Miriam M. Chan, AM Fam Physician. 
  8. A multicentre, randomised, double-blind, single-dose study assessing the efficacy of AMC/DCBA Warm lozenge or AMC/DCBA Cool lozenge in the relief acute sore throat, Alan G. Wade, Christopher Morris, Adrian Shephard, Gordon M. Crawford, Michael A. Goulder, BMC Family Practice 2011, 12:6.
  9. Dexpanthenol: An Overview of its Contribution to Symptom Relief in Acute Rhinitis Treated with Decongestant Nasal Sprays, Ralph Mosges, Kija Shah-Hosseini, Hans-Peter Hucke, Marie-Josefine Joisten, Adv Ther (2017), 34: 1850-1858.
  10. Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Pediatr Med. Rodz 2014, 10 (1), p. 25-31.
  11. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin.
  12. Randomised trial on performance, safety and clinical benefit of hyaluronic acid, hyaluronic acid plus dexpanthenol and isotonic saline nasal sprays in patients suffering from dry nose symptoms, Uta Thieme, el.al., Auris Nasus Larynx 47(2020): 425-434.
  13. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin Regeneracja.
  14. Charakterystyka Produktu Leczniczego Febrisan Zatoki.
  15. Charakterystyka Produktu Leczniczego Theraflu Extra Grip.
  16. Leki przeciwhistaminowe w chorobach alergicznych – co jest ważne dla lekarza i pacjenta?, Alergia, 2009; 1:29-32.
  17. Miejsce paracetamolu wśród leków przeciwbólowych, Agnieszka Neumann-Podczaska, Gerontologia Polska 2013, 4, 133-137.
  18. Efficacy and safety of over-the-counter analgesics in the treatment of common cold and flu, E. Eccles, Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics (2006) 31, 309-319.
  19. Paracetamol: Mechanism of action, applications and safety concern, Marta Jóźwiak-Bębenista, Jerzy Z. Nowak, Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research, Vol 71, No. 1 ppp. 11-23, 2014.

PM-PL-OTRI-22-00076

Otrivin Menthol 

1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Jedna dawka aerozolu zawiera 0,14 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok.  Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych.  Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego.  Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Menthol jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Dawkowanie i sposób podawania Dawkowanie: Produktu Otrivin Menthol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Produktu Otrivin Menthol nie należy stosować dłużej niż przez dziesięć kolejnych dni. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku.  Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 dawka aerozolu Otrivin Menthol do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 razy na dobę.  Zaleca się, aby ostatnia dawkę produktu przyjąć bezpośrednio przed pójściem spać. Sposób podawania: Produkt jest przeznaczony do stosowania do nosa. Pompka dozująca umożliwia dokładne dawkowanie produktu, zapewnia równomierną aplikację na całej powierzchni błony śluzowej nosa oraz wyklucza ryzyko niezamierzonego przedawkowania. Instrukcja stosowania: Przed pierwszym użyciem należy 4 razy nacisnąć pompkę. Pompka będzie gotowa do dalszego używania przez cały zalecany okres stosowania. W przypadku, gdy po pełnym naciśnięciu pompki aerozol nie zostanie rozpylony, albo w przypadku, kiedy produkt nie był używany przez okres dłuższy niż 6 dni, należy ponownie przygotować pompkę poprzez 4 krotne naciśnięcie. Nie należy rozpylać w kierunku oczu. Oczyścić nos. Butelkę należy trzymać pionowo, kciukiem podtrzymując dno butelki, końcówkę umieścić między dwoma palcami.  Pochylić głowę do przodu i umieścić końcówkę w otworze nosowym. Nacisnąć pompkę i jednocześnie wciągnąć nosem powietrze. Powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego. Po użyciu oczyścić i osuszyć końcówkę dozownika oraz nałożyć nasadkę ochronną. Ze względów higienicznych opakowanie produktu leczniczego powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Przeciwwskazania Nadwrażliwość na ksylometazoliny chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.  Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin Menthol nie należy stosować u pacjentów po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania Otrivin Menthol tak jak inne sympatykomimetyki, należy podawać ze szczególną ostrożnością pacjentom z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Otrivin Menthol należy stosować ostrożnie: u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe, u pacjentów z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, guzem chromochłonnym, u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego, u pacjentów stosujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) obecnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Produktu leczniczego Otrivin Menthol nie należy stosować dłużej niż przez dziesięć kolejnych dni; dłuższe lub zbyt częste stosowanie może wywołać nawrót objawów i (lub) zanik błony śluzowej nosa.  Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku. Produktu Otrivin Menthol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Działania niepożądane Działania niepożądane wymienione poniżej pogrupowano zgodnie z klasyfikacją układów i narządów oraz częstością występowania. Częstość występowania określono według następującej konwencji: Bardzo często (³1/10), Często (³1/100 do <1/10), Niezbyt często (³1/1 000 do <1/100), Rzadko (³1/10 000 do <1/1 000), Bardzo rzadko (< 1/10 000). W obrębie każdej grupy działania niepożądane zostały zestawione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.  Zaburzenia układu immunologicznego: Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd). Zaburzenia układu nerwowego: Często: ból głowy. Zaburzenia oka: Bardzo rzadko: przemijające zaburzenia widzenia. Zaburzenia serca: Bardzo rzadko: nieregularne bicie serca, zwiększona częstość bicia serca. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Często: suchość błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu w nosie. Zaburzenia żołądka i jelit: Często: nudności. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: Często: pieczenie w miejscu podania. OTC – Lek wydawany bez recepty Pozwolenie Prezesa URPL WM i PB nr 21629 Podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o  v. IX.2021 

Otrivin Regeneracja (1 mg + 50 mg)/ml, aerozol do nosa, roztwór   Jeden ml roztworu aerozolu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50 mg deksopantenolu.   Jedna dawka 0,1 ml roztworu aerozolu zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg  deksopantenolu.  Substancja pomocnicza o znanym działaniu: Ten lek zawiera 0,02 mg benzalkoniowego chlorku w każdej dawce aerozolu, co odpowiada 0,2 mg  benzalkoniowego chlorku w każdym 1 ml roztworu. 

Wskazania do stosowania  Otrivin Regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat:   

– w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz pobudzenia gojenia się błony śluzowej, w leczeniu naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa i utrudnionego oddychania przez nos po przebytej operacji nosa,   

– w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa związanym z ostrym zapaleniem zatok przynosowych (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok).    Dawkowanie i sposób podawania Do stosowania donosowego. Dawkowanie    Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat:   Jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego stosownie do potrzeb, lecz nie więcej niż 3 razy na dobę. Dawkowanie zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz od odpowiedzi klinicznej. Każda odmierzona dawka aerozolu Otrivin Regeneracja odpowiada 0,1 ml roztworu zawierającego 0,1 mg ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.   Produktu leczniczego Otrivin Regeneracja nie należy stosować dłużej niż przez 7 kolejnych dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Dzieci i młodzeż  Otrivin Regeneracja jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat (patrz punkt 4.3).  Sposób podawania Otrivin Regeneracja należy rozpylić do każdego otworu nosowego, trzymając butelkę pionowo. Przed pierwszym użyciem należy 3 razy nacisnąć pompkę, aż do pojawienia się w powietrzu jednolitej mgiełki. Po uruchomieniu pompka jest gotowa do regularnego, codziennego stosowania przez cały okres leczenia. Jeśli po naciśnięciu pompki nie uwolni się aerozol lub jeśli produkt leczniczy nie będzie używany przez kilka dni, wówczas należy ponownie przygotować produkt do użycia, poprzez dwukrotne naciśnięcie pompki.  Należy zachować ostrożność, aby nie rozpylić produktu do oczu. Oczyścić nos. Butelkę należy trzymać pionowo, kciukiem przytrzymując dno butelki, a końcówkę trzymając między dwoma palcami.Lekko pochylić głowę do przodu i umieścić końcówkę w otworze nosowym.  Rozpylić produkt, jednocześnie delikatnie wciągnąć powietrze nosem. Powtórzyć powyższe czynności w drugim otworze nosowym. Bezpośrednio po użyciu przetrzeć końcówkę i nałożyć nasadkę. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się zakażenia opakowanie aerozolu powinno być stosowane tylko przez jedną osobę. Przeciwwskazania  Tego produktu leczniczego nie należy stosować w następujących przypadkach:  nadwrażliwość na ksylometazoliny chlorowodorek, deksopantenol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą  przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca) lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa  podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zwłaszcza w przypadku jaskry wąskiego kąta   po przezklinowym usunięciu przysadki lub po zabiegach chirurgicznych z odsłonięciem opony twardej , u dzieci w wieku poniżej 12 lat.  

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania  

Otrivin Regeneracja podobnie jak inne leki sympatykomimetyczne, należy stosować ostrożnie u pacjentów wykazujących silną reakcję na substancje o działaniu adrenergicznym z objawami, takimi jak bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca lub podwyższone ciśnienie krwi.  

 Ten produkt leczniczy można stosować wyłącznie po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka związanego z jego stosowaniem u pacjentów:   

  • leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) lub otrzymujących te leki w okresie ostatnich dwóch tygodni, a także otrzymujących inne leki, które mogą powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego (patrz punkt 4.5),  
  • z ciężkimi chorobami układu sercowonaczyniowego (np. chorobą wieńcową) lub nadciśnieniem tętniczym. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężki arytmie komorowe, 
  • z guzem chromochłonnym nadnerczy, 
  • z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca), 
  • z porfirią, 
  • z rozrostem gruczołu krokowego. 

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń, opakowanie produktu leczniczego nie powinno być stosowane przez więcej niż jedną osobę, a końcówkę należy opłukać po użyciu. W bardzo rzadkich przypadkach ksylometazolina może powodować bezsenność. Jeśli występuje bezsenność, należy starać się unikać stosowania produktu leczniczego późnym wieczorem lub w nocy. Pacjenci w podeszłym wieku Pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej narażeni na działania niepożądane tego produktu leczniczego. W trakcie długo utrzymującego się przeziębienia produkt leczniczy należy stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza ze względu na ryzyko ścieńczenia błony śluzowej nosa. Otrivin Regeneracja zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie lub obrzęk błony śluzowej nosa. Inne informacje: Długotrwałe stosowanie leków sympatykomimetycznych lub stosowanie ich w dawkach większych niż zalecane może powodować przekrwienie błony śluzowej nosa i w konsekwencji zwężenie dróg oddechowych. Kontynuowanie stosowania produktu leczniczego (w przypadku stosowania przez więcej niż dziesięć kolejnych dni) może prowadzić do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa) i zaniku błony śluzowej nosa (ozeny).  W łagodniejszych przypadkach lek sympatykomimetyczny można podawać do jednego otworu nosowego, a gdy objawy ustąpią, można go podać do drugiego otworu nosowego, tak aby utrzymać możliwość przynajmniej częściowego oddychania przez nos. Działania niepożądane  Działania niepożądane wymienione poniżej pogrupowano zgodnie z klasyfikacją układów i narządów oraz częstością występowania według następującej konwencji: bardzo często (1/10), często (1/100 do <1/10), niezbyt często (1/1000 do <1/100), rzadko (≥1/10 000 do <1/1000), bardzo rzadko (<1/10 000), częstość nieznana (częstości nie może być określona na podstawie dostępnych danych).  Zaburzenia układu immunologicznegoNiezbyt często: reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd)  Zaburzenia układu nerwowego:  bardzo rzadko: niepokój, bezsenność, zmęczenie (senność, sedacja), bóle głowy, omamy (głównie u dzieci)    Zaburzenia serca:  Rzadko: kołatanie serca, tachykardia   Bardzo rzadko: zaburzenia rytmu serca  Zaburzenia naczyniowe:    Rzadko: nadciśnienie tętnicze     Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:   Bardzo rzadko: zwiększony obrzęk błony śluzowej w wyniku osłabienia działania leku, krwawienie z nosa  Częstość nieznana: uczucie pieczenia lub suchości błony śluzowej nosa, kichanie   Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: Bardzo rzadko: skurcze (szczególnie u dzieci)  OTC – Lek wydawany bez recepty Pozwolenie Prezesa URPLWMiPB nr 25017 Podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.  ul. Grunwaldzka 189  60-322 Poznań  v.IX.2021 

Theraflu ExtraGRIP 650 mg + 10 mg + 20 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnegoJedna saszetka zawiera: paracetamol (Paracetamolum) 650 mg ,chlorowodorek fenylefryny (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg, maleinian feniraminy (Pheniramini maleas) 20 mg, Substancje pomocnicze o znanym działaniu:Każda saszetka zawiera: 12,8 g sacharozy, 0,035 mg żółcieni pomarańczowej (E110), 42,3 mg sodu, olej sojowy oraz glukozę (składnik maltodekstryny).Wskazania do stosowania Leczenie objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle kostno – stawowe, bóle głowy, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, nadmierna wydzielina śluzowa z nosa, kichanie.Dawkowanie i sposób podawania Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:Zawartość jednej saszetki (co odpowiada 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny i 20 mg maleinianu feniraminy) należy rozpuścić w 1 szklance gorącej wody.W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz nie częściej niż co 4-6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 3-4 saszetki w ciągu doby (co odpowiada 2600 mg paracetamolu, 40 mg chlorowodorku fenylefryny i 80 mg maleinianu feniraminy). Zgodnie z przedstawionym schematem dawkowania produkt można stosować nieprzerwanie wyłącznie przez 5 kolejnych dni. W przypadku objawów utrzymujących się przez ponad 5 dni lub gorączki trwającej ponad 3 dni pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Dzieci Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Dawkowanie u szczególnych grup pacjentów Niewydolność wątrobyW przypadku dorosłych ważących poniżej 50 kg, osób z niską lub średnią niewydolnością wątroby, zespołem Gilberta (hiperbilirubinemia rodzinna), odwodnionych, przewlekle niedożywionych, osób z chorobą alkoholową, nie należy stosować dobowej skutecznej dawki paracetamolu wiekszej niż 60 mg/kg/dobę (do 2 g/dobę, czyli maksymalnie zawartość 3 saszetek na dobę) Niewydolność nerek W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek jednorazowo należy przyjąć zawartość jednej saszetki (co odpowiada 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny i 20 mg maleinianu feniraminy). Odstępy pomiędzy dawkami powinny wynosić: 4 godziny dla klirensu kreatyniny 80 – 50 ml/min; 6 dla 50 – 30 ml/min oraz 30-10 ml/min; 8 dla < 10 Zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w 1 szklance (około 250 ml) gorącej, ale nie wrzącej wody. Wypić po wystygnięciu do odpowiedniej temperatury.Przeciwwskazania Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku: nadwrażliwości na paracetamol, maleinian feniraminy lub chlorowodorek fenylefryny lubktórąkolwiek substancję pomocniczą,stosowania inhibitorów IMAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, ciężkich schorzeń układu krwionośnego,nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy,jaskry z wąskim kątem przesączania, guza chromochłonnego,pacjentów stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, pacjentów stosujących leki blokujące receptory beta-adrenergiczne,pacjentów stosujących inne leki sympatykomimetyczne.nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję Produktu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 12 lat.Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występuje: niewydolność nerek, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby, anemia hemolityczna, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, chroniczne niedożywienie i odwodnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, przerost gruczołu krokowego, ze względu na podatność do zalegania moczu, niedrożność odźwiernika dwunastnicy, choroba wrzodowa ze zwężeniem przewodu pokarmowego, padaczka, pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w przypadku: występowania problemów z oddychaniem takich jak astma, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gdy objawy nie ustępują w ciągu 5 dni lub gorączka trwa dłużej niż 3 dni, wystąpienia wysypki lub uporczywego bólu głowy. Mogą to być objawy poważnej choroby.Produkt zawiera paracetamol. Należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkiego uszkodzenia wątroby w przypadku przedawkowania.rodukt należy przyjmować zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Podczas stosowania produktu nie wolno pić napojów alkoholowych ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.Paracetamol należy stosować ostrożnie u osób uzależnionych od alkoholu.Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących inne leki mające wpływ na wątrobę.Fenylefryna może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów dopingowych (informacja szczególnie istotna dla osób uprawiających sport wyczynowo).Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych Produkt zawiera:2,8 g sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego ,żółcień pomarańczową E110. Lek może powodować reakcje alergiczne. Produkt leczniczy zawiera 42,3 mg sodu na dawkę co odpowiada 2,1% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. glukozę (jako składnik maltodekstryny). Pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego, olej sojowy. Nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.Działania niepożądane Działania niepożądane zostały wymienione poniżej zgodnie z klasyfikacją układów i narządów i według częstości występowania. Częstości zdefiniowano następująco: często (od ≥1/100 do <1/10); rzadko (od ≥1/10 000 do <1/1000); bardzo rzadko (<1/10 000) lub częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).Zaburzenia krwi i układu chłonnego Bardzo rzadko: małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, pancytopenia Zaburzenia układu immunologicznego Rzadko: nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowyCzęstość nieznana: reakcja anafilaktyczna Zaburzenia psychiczne Rzadko: nerwowość, bezsenność Zaburzenia układu nerwowego Często: senność Rzadko: zawroty głowy, bóle głowy Zaburzenia serca Rzadko: tachykardia, kołatanie serca Zaburzenia naczyniowe Rzadko: nadciśnienie Zaburzenia żołądka i jelit Często: nudności, wymioty Rzadko: suchość w ustach, zaparcia, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, biegunka Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych Rzadko: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych Zaburzenia skóry i tkanki podskórnejRzadko: wysypka, świąd, rumień, pokrzywka W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano ciężkie reakcje skórne, np. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Rzadko: złe samopoczucie OTC – Lek wydawany bez recepty Pozwolenie Prezesa URPLWMiPB nr 11880 Podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. v. VIII.2021

Artykuł sponsorowany