Farmaceuci są w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o rynek pracy. Aptek jest bardzo dużo, a bezrobocie raczej niskie wśród przedstawicieli tego zawodu. Te czynniki sprzyjają temu, by rozpocząć poszukiwania nowego i lepiej płatnego zajęcia. Jeśli więc uważasz, że zarabiasz za mało, a w dodatku atmosfera w pracy nie jest najlepsza, może warto rozejrzeć się za czymś nowym?
Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że mamy niskie bezrobocie. To sprawia, że coraz łatwiej znaleźć pracę lub wynegocjować podwyżkę. Taka sytuacja sprzyja farmaceutom, którzy nie boją się nowych wyzwań i zmiany pracy. W dodatku fachowy personel aptek jest bardzo poszukiwany i cenny na rynku pracy. Jednocześnie pracodawcy doskonale wiedzą, że utrata pracownika może oznaczać kosztowne poszukiwania nowego. W związku z tym większość decyduje się na podwyżkę, by zatrzymać farmaceutę w swojej aptece.
Czy to wystarcza? Otóż okazuje się, że nie zawsze, ponieważ nie każdy pracownik zmienia pracę z powodu niesatysfakcjonującego wynagrodzenia. Ważne są też inne czynniki, takie jak chęć awansu (np. na kierownika apteki) lub zmiany otoczenia (np. z powodu złej atmosfery w obecnej pracy) albo po prostu przeprowadzka. W tym artykule podpowiadamy farmaceutom, w jaki sposób znaleźć nową, wymarzoną pracę na rynku aptecznym.
Jak stworzyć dobre CV i aplikować na oferty?
W internecie można znaleźć wiele poradników tworzenia CV, podobnie jak generatorów życiorysów, które ułatwią Ci stworzenie tego dokumentu. Najważniejszą zasadą jest to, by ten dokument był przejrzysty. Zbyt dużo szczegółów, które nie mają związku z kandydaturą na dane stanowisko, niekoniecznie pomoże w aplikacji. Zadbaj o chronologię swojego doświadczenia i edukacji. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia w CV, zadbaj o to by było profesjonalne. Pamiętaj, że wysłanie CV to pierwszy etap budowania Twojego wizerunku w oczach potencjalnego Pracodawcy.
Zanim rozpoczniesz wysyłanie CV, warto pokazać je komuś bliskiemu i zdać się na ewentualne sugestie. Jeśli Twoje CV jest gotowe, możesz przystąpić do aplikowania na stanowiska, które Cię interesują.
Aby Twoje aplikacja wyróżniała się wśród innych pamiętaj, że budujesz swój wizerunek profesjonalisty już od samego początku. Zadbaj o to, by adres, z którego wysyłasz swoją aplikację, brzmiał poważnie, a sama treść maila, do którego załączasz CV, była jasna i taktowna. Może się to wydawać zupełnie nieistotne, jednak tak nie jest. Nawet taki drobiazg świadczy o profesjonalizmie i poważnym podejściu do sprawy. Tym samym stawia to kandydaturę w dobrym świetle i zwraca na nią uwagę potencjalnego pracodawcy. Odpowiadając mailowo na ofertę pracy, warto dodać kilka ciekawostek od siebie. Obecnie lakoniczne „w odpowiedzi na ogłoszenie przesyłam swoją kandydaturę” jest już mocno ograne i nijakie.
Jak znajdować ciekawe oferty pracy?
Sukces znalezienia nowej, satysfakcjonującej pracy zależy także od rozeznania w stronach z ofertami. Przede wszystkim znajdź stronę, która oferuje ogłoszenia z branży farmaceutycznej, tak by nie pogubić się w gąszczu nieciekawych ofert.
Jeśli spodoba Ci się dana oferta, warto od razu wypełnić formularz zgłoszeniowy – w przypadku dobrych ofert pracy szybkość aplikacji ma duże znaczenie. Poza tym wysyłka CV do niczego Cię nie zobowiązuje, a może otworzyć przed Tobą nowe perspektywy. Przesłane zgłoszenia trafiają do pracodawców i wtedy należy uzbroić się w cierpliwość. Proces rekrutacyjny trwa pewien czas i odpowiedź od przyszłego pracodawcy możesz dostać nawet po 2 tygodniach.
Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Przy wysyłaniu CV przede wszystkim zwróć uwagę na to, kto jest operatorem serwisu z ofertami o pracę. Jeśli nie znasz tej firmy i do tego niekoniecznie jest związana z branżą farmaceutyczną, warto zastanowić się, czy jej skuteczność w kwestii rekrutacji farmaceutów jest dobra. Przesyłając dane, pamiętajmy o tym, by były szyfrowane. Świadczy o tym początek adresu internetowego zaczynający się od „https” i posiadający symbol kłódki. Gwarantuje to, że nikt nie będzie ingerował w dane przesyłane do pracodawcy za pośrednictwem strony.
Podczas szukania stron z ofertami o pracę lepiej unikać takich, na których pracodawcy mogą bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia. Jeśli już na taką trafiłeś, zweryfikuj adres e-mailowy, na który wysyłasz swoje CV. Często na takich portalach pojawiają się fikcyjne ogłoszenia mające na celu jedynie budowanie bazy życiorysów z zamiarem późniejszego ich wykorzystania. Firmy trudniące się tą działalnością raczej unikają serwisów z płatnymi ogłoszeniami.
Wybierając serwis pośredniczący, warto zwrócić uwagę na zasady umieszczania ogłoszeń przez pracodawców oraz na to, czy jest on w stanie zweryfikować osoby umieszczające oferty – nawet jeśli można je zamieszczać anonimowo.
Kiedy warto szukać nowej pracy?
Każdy pracownik prędzej czy później zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy czas na poszukiwanie nowej pracy. Odpowiedź za każdym razem jest inna i zależy od wielu czynników. Na pewno nie można czekać ze zmianą do ostatniej chwili, czyli np. do momentu wygaśnięcia obecnej umowy o pracę.
Serwisy z ogłoszeniami dobrze jest odwiedzać nawet kilka razy w tygodniu. Po prostu bądź na bieżąco. To nic nie kosztuje, a może przynieść zaskakująco pozytywne efekty. W każdej chwili może przecież pojawić się oferta pracy marzeń!