Przebieg infekcji
Jęczmień fachowo określa się jako bakteryjne zapalenie gruczołów brzegowych powiek wywoływane najczęściej przez gronkowca złocistego (Streptococus aureus). Do pierwszych symptomów zwiastujących rozwój infekcji należą zaczerwienienie powiek i ból zlokalizowany wokół nich, swędzenie, pieczenie, nieprzyjemne uczucie piasku w oku, a w kolejnym stadium obrzęk. Niektórzy pacjenci uskarżają się ponadto na pojawiające się strupy na brzegach powiek. Wśród innych objawów wymienia się również światłowstręt, łzawienie oraz wrażliwość powiek, a w skrajnych przypadkach odnotowano powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy oraz stan podgorączkowy. Co istotne, jęczmień nie wpływa na jakość widzenia. Zmiana utrzymuje się na oku 7-10 dni, po czym zaczyna samoistnie przebijać się przez skórę, dochodzi do pęknięcia i rozpoczyna się proces gojenia (1) (2) (3).
Czynniki ryzyka
Wśród bodźców, które mogą mieć wpływa na indukcję rozwoju jęczmienia wymienia się:
- osłabienie organizmu,
- stres,
- niewłaściwe nawyki higieniczne,
- nieprawidłowe korzystanie z soczewek kontaktowych,
- nieleczona cukrzyca,
- trądzik różowaty,
- przewlekłe zapalenie brzegów powiek,
- AIDS (1) (2) (3).
Pacjent z jęczmieniem w aptece
Do apteki zgłasza się młoda kobieta z problemem dotyczącym zmiany, która zupełnie niespodziewanie dzień wcześniej pojawiła się na dolnej powiece. Pacjentka uskarża się na swędzenie, ból i zaczerwienienie tej okolicy, uczucie piasku w oku, a ponadto odczuwa drobną grudkę zlokalizowaną na zewnątrz dolnej powieki. Kobieta przyznaje, że jeszcze kilka dni temu przechodziła silną infekcję górnych dróg oddechowych i czuje się w związku z tym osłabiona. Próbując uśmierzyć ból i załagodzić uciążliwe dolegliwości przyznaje, że próbowała zastosować pewne domowe sposoby, o których dowiedziała się z Internetu, takie jak: pocieranie powieki złotą obrączką oraz ciepłe okłady z kompresów nasączonych wodą, jednak nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Pacjentka zdecydowała się przyjść do apteki w celu zasięgnięcia porady specjalisty i uzyskania rekomendacji skutecznego preparatu, który rozwiąże jej problem. Farmaceuta w oparciu o swoją rozległą wiedzę i doświadczenie w pracy zawodowej rozpoznaje infekcję bakteryjną brzegów powiek znaną powszechnie jako jęczmień. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką, mając na uwadze wszystkie otrzymane od niej informacje, specjalista poleca lipożel dedykowany tego rodzaju dolegliwościom.
JęczmieńOFF – fachowy preparat w walce z jęczmieniem
W celu zwalczenia jęczmienia pacjenci bardzo często sięgają w pierwszej kolejności po niekonwencjonalne domowe sposoby, jednak w wielu przypadkach okazują się one niewystarczająco efektywne. Mogą czasem nawet pogorszyć zmianę. Wówczas warto skierować się do apteki, by otrzymać profesjonalny, skuteczny produkt.
JęczmieńOFF to lipożel przeznaczony do specjalistycznej pielęgnacji powiek u pacjentów wykazujących skłonność do występowania jęczmienia. Skuteczność produktu wynika z doskonałej kompozycji składników czynnych. Antibacterial- Shield Complex to innowacyjny kompleks terpinen-4-olu pozyskanego z drzewa herbacianego o działaniu przeciwbakteryjnym oraz prebiotyku, który wywiera korzystny wpływ na mikrobiom skóry i chroni przed patogenami obecnymi w środowisku zewnętrznym. Połączenie powyższych składników warunkuje zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych bakterii, co jest szczególnie istotne gdy u pacjenta występuje skłonność do występowania jęczmienia. JęczmieńOFF wykazuje aktywność ochronną przed patogenami bytującymi w otoczeniu zewnętrznym. Ponadto, preparat szybko łagodzi uczucie dyskomfortu spowodowane występowaniem jęczmienia oraz szybko uśmierza podrażnienie, zaczerwienienie i uczucie swędzenia. Co więcej, lipożel JęczmieńOFF cechują właściwości kojące, nawilżające i wzmacniające barierę ochronną skóry (4).
Ta przykra przypadłość jaką jest jęczmień stanowi powszechny problem wśród pacjentów poszukujących pomocy w aptece. Nieocenioną rolę w osiągnięciu sukcesu w walce z problemem odgrywa farmaceuta, do którego zadań należy rekomendacja skutecznego produktu i udzielenie fachowej porady.
mgr farm. Ilona Gołąbek- Karaś
Bibliografia:
- 3. Jęczmień pod okiem – sprawdzone sposoby na jego usunięcie, https://ktomalek.pl/blog/jeczmien-pod-okiem-sprawdzone-sposoby-na-jego-usuniecie/w-997?bgar=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8%3D, (dostęp: 21.04.2022).
- 4. Jęczmień – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie, https://www.soczewki365.pl/content/111-jeczmien-przyczyny-objawy-leczenie-zapobieganie (dostęp: 21.04.2022).
- 1. Gmachowska K. (lek.), Jęczmień na oku – co stosować, ile trwa, czy jest zaraźliwy?, 06.03.2021, https://www.doz.pl/czytelnia/a15851-Jeczmien_na_oku__co_stosowac_ile_trwa_czy_jest_zarazliwy.
- JęczmieńOFF- ulotka produktu.