Mówi się, że leki magistralne odchodzą do lamusa. Jednak pojawiają się nowe możliwości, co ukazuje recepturę jako bardziej atrakcyjną. Bardzo cieszy fakt pojawienia się klindamycyny chlorowodorku firmy Actifarm jako nowej substancji w polskiej recepturze aptecznej.
Klindamycyna
Sam związek jest już bardzo dobrze znany. Należy do grupy antybiotyków – linkozamidów. Wykazuje działanie bakteriostatyczne. Zakres jej działania jest szeroki. Klindamycyna hamuje syntezę białka bakteryjnego. Łączy się z podjednostką 50s, przez co dochodzi do zahamowania wydłużania łańcucha białka. Jej działanie często wykorzystywane jest w zakażeniach układu oddechowego czy tkanek miękkich. Klindamycyna stanowi także remedium na zakażenia skóry, kości i stawów, dróg rodnych oraz szpiku. Jest również stosowana w trądziku pospolity czy różowatym. Do działań niepożądanych linkozamidów należą reakcje alergiczne, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, trombocytopenia, granulocytopenia, hamowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Po podaniu miejscowym może wystąpić działanie drażniące, a po dożylnym – zakrzepowe zapalenie żył. Podane działania niepożądane nie są jednak zbyt częste. Występują zwykle rzadziej niż 1 na 100 – 1000 pacjentów, dlatego też stosowanie leku zgodnie z zaleceniami uważa się za bezpieczne.
Nowe możliwości recepturowe
Klindamycyna to substancja, która daje możliwości, aby powstały nowe leki, np. globulki dopochwowe czy krople do nosa. Jako surowiec recepturowy umożliwia ona zindywidualizowaną dawkę i stężenie leku w bakteryjnych infekcjach narządów płciowych i okolic miednicy czy zapaleniu zatok. Prócz sztandarowych zastosowań w leczeniu trądziku, stosować ją można także w zakażeniach ucha, nosa oraz gardła. Ten nowy surowiec firmy Actifarm stwarza duże możliwości dotyczące pojawienia się preparatów dotąd nieznanych, a dopasowanych ściśle do potrzeb pacjenta. Pozwoli to zwiększyć szansę na wyleczenie i ułatwi szybszy powrót do zdrowia.
Leki magistralne z klindamycyną
Oprócz tworzenia nowych bardziej wydajnych i trwałych form leku, klindamycyny chlorowodorek Actifarm można łatwo łączyć z innymi składnikami. Doskonałym dowodem jest tutaj Celugel (produkt firmy Actifarm), dzięki któremu można stworzyć żel. Przykładowo: 1,0 g klindamycyny chlorowodorku rozpuszczamy w wodzie i za pomocą bagietki wprowadzamy do Celugelu. Można też użyć miksera recepturowego, na najmniejszych obrotach.
Rp. Clindamycini hydrochlorici 1,0
Aquae purificate 5,0
Celugeli ad 100,00
M.f. gelatum
Tak wykonany żel stosować można w leczeniu miejscowym trądziku pospolitego, który wnikając do treści zaskórników powoduje niszczenie bakterii Propionibacterium acnes.
Rp.
Clindamycini hydrochlorici 0,5
Vit. E puri 1,0
Celugel ad 50,0
M.f. gelatum
Powyższy żel wskazany jest do leczenia trądziku zakażonego.
Rp.
Clindamycini 0,3
Acidi borici 0,03
Witepsoli q.s.
M.f. globul. vaginal. D.t.d. N° 12
Wskazanie do stosowania powyższych globulek stanowią stany bakteryjne reagujące na klindamycynę.
Rp.
0,4% sol. Clindamycini hydrochloridi
150,0 M.f. sol.
Roztwór ten stosuje się w celu irygacji pochwy.
Rp.
Clindamycini hydrochloridi 1,0
Celugeli ad 50,0
M.f. gelatum
Żelu tego użyć można w ginekologicznych zakażeniach bakteryjnych.
Rp.
Clindamycini hydrochloridi 0,3
Prednisoloni 0,02
Benzocaini 0,25
Witepsoli q.s.
M.f. globul. vaginal. D.t.d. N° 12
Powyższe globulki zastosować można w schorzeniach przebiegających ze świądem czy stanem zapalnym.
Rp.
Clindamycini hydrochloridi 0,3
Progesteroni 0,05
Witepsoli q.s.
M.f. globul. vaginal. D.t.d. N° 24
Przedstawiona recepta może zostać użyta w celu podania progesteronu dopochwowo w zamierzonych przypadkach.
Rp.
Clindamycini hydrochloridi 0,4
Tetracaini hydrochloridi 0,04
Aquae purificatae 5,0
Celugeli ad 20,0
M.f. gelatum
Recepta przedstawia substancję do pędzlowania jamy ustnej o działaniu miejscowo znieczulającym, przeciwświądowym.
mg farm. Klaudia Madej
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=449. Janiec W., Kompendium Farmakologii, 2021, Wydawnictwo Lekarskie PZWL. https://actifarm.pl/wp-content/uploads/2022/06/CELUGL-charakterystyka-pod%C5%82o%C5%BCa_opracowanie-w%C5%82asne.rtf. https://actifarm.pl/wp-content/uploads/2020/04/Actifarm-broszura-dermatologiczna.pdf. https://actifarm.pl/wp-content/uploads/2020/04/Actifarm-broszura-ginekologiczna.pdf. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Clindamycin-hydrochloride. Klindamycyny chlorowodorek, informacja produktowa. Clinadavag, 100 mg, globulki, Charakterystyka Produktu Leczniczego.