Zwiększona aktywność fizyczna
Lato to czas, kiedy słoneczne dni zachęcają do podejmowania różnorodnych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Sport zdecydowanie stanowi źródło korzyści prozdrowotnych i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, jednak istotną kwestią, o której należy pamiętać, jest utrzymywanie higieny miejsc intymnych. Bardzo częsty problem dotyczy nadmiernej potliwości okolic krocza, sprzyjającej rozwojowi mikroorganizmów odpowiedzialnych za przykre dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie, ból czy otarcia okolic intymnych. Należy zatem zwrócić uwagę na prawidłowy strój sportowy, który zapewni dostateczną wentylację i nie będzie ograniczał ruchów. W trakcie aktywności takich jak np.: jazda na rowerze, sporty siłowe bądź jazda konna, gdzie może dochodzić do otarcia miejsc intymnych (1,2).
Wakacyjne wyjazdy- kąpiele, wysoka temperatura, opalanie
Podczas wakacyjnych podróży, bardzo często obierane są destynacje, gdzie wysoka temperatura sprzyja korzystaniu z basenów, sauny, jacuzzi, a także opalaniu. Niestety, wymienione przyjemności związane są ściśle z ryzykiem infekcji intymnych manifestujących się nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak świąd, pieczenie, ból czy zaczerwienienie. Środki stosowane do odkażania wody basenowej negatywnie wpływają na pH okolic intymnych, niszcząc tym samym naturalną barierę, której zadaniem jest ochrona przed drobnoustrojami. Z uwagi na to, że wysoka temperatura i wilgotne środowisko stanowią doskonałe warunki do rozwoju infekcji, w miejscach takich jak sauna czy jacuzzi należy zachować szczególną ostrożność (1,2,3).
Zmiana nawyków żywieniowych
W trakcie urlopu niejednokrotnie ciężko oprzeć się pojawiającym się licznym pokusom jedzeniowym w postaci słodkości czy fastfood’ów, w konsekwencji czego dochodzi do zachwiania codziennego rytmu żywienia i zmiany flory bakteryjnej. Odbija się to niestety nie tylko na powszechnie znanych problemach ze strony przewodu pokarmowego, ale również ryzykiem rozwoju infekcji intymnych objawiających świądem, pieczeniem i dyskomfortem w okolicach krocza. Cukier stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów, zatem w letnie dni należy pamiętać o ograniczeniu spożywania słodyczy, owoców oraz produktów wysoko przetworzonych. Kolejnym zagrożeniem jest dieta wysokotłuszczowa, której również powinno się wystrzegać (2,4).
Jak zadbać o komfort intymny podczas wakacji?
W celu zabezpieczenia się przed przykrymi objawami takimi jak świąd, pieczenie i ból podczas letnich wyjazdów warto zaopatrzyć domową apteczkę w skuteczny produkt, po który łatwo można sięgnąć w kryzysowej sytuacji. Jednym ze znanych produktów jest Trivagin żel, który natychmiastowo (5) łagodzi dokuczliwe objawy różnego pochodzenia m.in. wynikające z infekcji intymnych. Żel przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego na srom i okolice intymne. Preparat skutecznie niweluje nieprzyjemne dolegliwości takie jak świąd, pieczenie, ból, zaczerwienienie czy podrażnienia. Trivagin żel przywraca nawilżenie, eliminując suchość skóry oraz odbudowuje naturalną barierę ochronną okolic intymnych. Ponadto, utrzymuje prawidłowe pH w okolicach sromu i krocza, wspomagając dzięki temu odbudowę naturalnej flory bakteryjnej tych miejsc (6).
mgr farm. Ilona Gołąbek- Karaś
Bibliografia
- Letnie aktywności a infekcje intymne. Majewska, A. 2020.
- Gałęcka, M. i Szachta, P. Recurrent fungal infections and bacterial vaginosis – characteristics of the causes, prophylactic and therapeutic possibilities. Forum Zakażeń . 2013;4(2):127–131.
- Infekcje intymne po basenie – grzybica pochwy a basen. Roszkowska, M. 2020.
- Kowalska, K. Cukier w diecie zwiększa ryzyko infekcji intymnych. 2019.
- Wyniki badania aplikacyjnego przeprowadzonego na grupie 30 kobiet. Preparat zmniejszył lub usunął uczucie świądu natychmiast lub niedługo po aplikacji.
- https://trivagin.pl/trivagin-zel. [Online]