Kobiety w ciąży a zagrożenia związane z zanieczyszczeniami powietrza
Opublikowane na łamach czasopisma The Lancet Planetary Health wyniki badań [1] udowadniają, że ekspozycja ciężarnych kobiet na powietrze o dużym stężeniu pyłów ma wpływ na płód. Naukowcy zdecydowali się pobrać próbki krwi matczynej i płodu od pacjentek belgijskiego i brytyjskiego szpitala – w eksperymencie przeanalizowano 36 płodów między 7 a 20 tygodniem życia. Analiza krwi matczyno-okołoporodowej, łożyska donoszonego i krwi pępowinowej wykazała, że we wszystkich trzech materiałach odnotowano obecność cząsteczek węgla czarnego. Jest to dowód na to, że wdychane przez matki zanieczyszczenia powietrza nie tylko przenikają przez łożysko. Co gorsza, pył w powietrzu docierającym do układu oddechowego ciężarnych przemieszcza się w kierunku rozwijającego się płodu. Translokacja cząsteczek potęguje natomiast potencjalne ryzyko procesów kancerogennych i w konsekwencji sprzyja występowaniu rozmaitych anomalii czy wad urodzeniowych.
Oczyszczacze powietrza – skuteczny sposób na poprawę jakości powietrza
Wprowadzenie globalnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem zajmie rządzącym jeszcze sporo czasu. Dlatego społeczeństwo jest zmuszone do szukania sposobów ułatwiających radzenie sobie ze smogiem na własną rękę. Jedną z takich opcji wydaje się użycie profesjonalnych oczyszczaczy powietrza, które pozwalają zagwarantować optymalne warunki w pomieszczeniu. Czy ich działanie jest rzeczywiście skuteczne?
Odpowiedzią na to są wyniki badania [2] przeprowadzonego w Klinice Pulmonologii IGiChP OT w Rabce Zdrój (2018-2019). W jednej z sal zamieszczono oczyszczacz powietrza AeraMax PRO z aktywnym filtrem, w drugiej zainstalowano urządzenie z nieaktywnym oczyszczaczem. W okresie od listopada do marca zaobserwowane istotne różnice pomiędzy pomieszczeniami. W sali z oczyszczaczem AeraMax PRO wykazano znaczące obniżenie stężenia pyłów małego rozmiaru, ogólne zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz polepszenie całkowitej jakości powietrza i warunków do oddychania.
Obecność oczyszczaczy powietrza w placówkach medycznych to nie tylko sposób na poprawę warunków życiowych dla pacjentów. Zanieczyszczenia w powietrzu są jednym z czynników ryzyka zaostrzenia stanu osób z problemem astmy, gdyż nagromadzone pyły mogą prowokować ataki duszności i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego osób z alergiami wziewnymi. Wyniki badań naukowych [3-5] z lat 2011, 2015 i 2017 pokazują, że zamontowanie filtrów powietrza w domach dzieci chorujących na astmę i innymi formami uczulenia doprowadziło do polepszenia wyników badań oraz do złagodzenia objawów alergii. Oczyszczacze powietrza znajdują zastosowanie w pomieszczeniach zamkniętych i sprawdzą się w praktycznie każdej porze roku:
- wiosną i latem będą pomocne w oczyszczaniu powietrza z nadmiernie nagromadzonych alergenów np. pyłków roślinnych, zwierzęcej sierści,
- jesienią wspomogą niwelowanie chorobotwórczych patogenów, które odpowiadają za rozwój sezonowych infekcji np. przeziębienia i grypy,
- zimą będą świetnym sposobem na oczyszczanie powietrza z kurzu, pyłów i zanieczyszczeń generowanych wskutek spalania np. węgla brunatnego, który jest źródłem smogu.
Oczyszczacz Fellowes AeraMax PRO jest także bardzo dobrą opcją dla aptek. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na skuteczność działania potwierdzonej badaniami [2], co sprawia, że stan zdrowia farmaceutów zyskuje dodatkowe wsparcie wobec zanieczyszczeń i chorobotwórczych mikroorganizmów. Oczyszczacze powietrza od Fellowes charakteryzują się wyjątkową funkcjonalnością:
- aparaty są przeznaczone do montażu na ścianie – co zapewnia oszczędność miejsca,
- powietrze w pomieszczeniu jest czyszczone od 3 do nawet 5 razy w trakcie godziny, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu,
- cichy i inteligentny tryb pracy – działanie urządzenia ulega automatycznemu dostosowaniu do ilości zanieczyszczeń czy liczby osób przebywających w pomieszczeniu,
- prosta obsługa urządzenia – wystarczy umieścić na ścianie i włączyć, a oczyszczacz samodzielnie oczyszcza powietrze,
- bezproblemowa wymiana filtrów, które można dostosować do rodzaju zanieczyszczeń w pomieszczeniu.
System EnviroSmart™ sprawdzi się również w gabinetach rehabilitacji, stomatologii, weterynarii, szkołach rodzenia czy punktach diagnostyki laboratoryjnej. Oczyszczacze powietrza od Fellowes mają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (PZH), co dowodzi zasadności ich stosowania w miejscach o zwiększonym ryzyku zanieczyszczeń rozmaitymi patogenami.
Bibliografia:
- Bongaerts E., et al. „Maternal exposure to ambient black carbon particles and their presence in maternal and fetal circulation and organs: an analysis of two independent population-based observational studies.” The Lancet Planetary Health 2022, 6(10): 804-811.
- Materiały Fellowes.
- Sublett JL. „Effectiveness of air filters and air cleaners in allergic respiratory diseases: a review of the recent literature.” Current Allergy and Asthma Reports 2011, 11(5): 395-402.
- Chen R., et al. „Cardopulmonary benefits of reducing indoor particles of outdoor origin: a randomized double-blind crossover trial of air purifiers.” Journal American College of Cardiology 2015, 65(21): 2279-2287.
- Park K., et al. „Effectiveness of air purifier on health outcomes and indoor particles in homes of children with allergic diseases in Fresno, California: a pilot study.” Journal of Astma 2017, 54(4): 341-346.