O czym nie należy zapominać latem? O ochronie przeciwsłonecznej!

Lato to czas, kiedy z przyjemnością korzystamy z możliwości przesiadywania na wolnym powietrzu. Dla każdego z nas perspektywa spędzenia czasu w słoneczny dzień na plaży jest czymś, na co czekamy przez cały rok.

W całej tej euforii nie wolno jednak zapominać o tym, że korzystanie ze słońca ma oprócz pozytywnych aspektów także te negatywne. Wynikają one z oddziaływania promieniowania słonecznego na skórę. Co się dzieje wtedy w skórze?

PROMIENIOWANIE SŁONECZNE MA ZŁOŻONĄ STRUKTURĘ

Pod względem teoretycznym promieniowanie słoneczne to wiązka fal elektromagnetycznych o różnej długości fali [1]. W skład promieniowania słonecznego wchodzi kilka rodzajów fal – począwszy od światła widzialnego po promieniowanie UV. To właśnie promienie z zakresu ultrafioletu wywierają szczególny wpływ na człowieka [1].

W skład promieniowania UV, które dociera do powierzchni ziemi wchodzi promieniowanie UVA oraz UVB [1,2,3]. Ponad 95% fal ultrafioletowych stanowi składowa UVA, a około 5% przypada na UVB [1,3]. UVA ma możliwość przenikania w głębsze warstwy skóry niż UVB. Oddziałują na skórę właściwą przyczynia się do zwiększenia ilości tworzących się wolnych rodników, przyśpiesza fotostarzenie się skóry i sprzyja zmianom chorobowym, w tym rozwojowi nowotworów [1,3]. Promieniowanie UVB z kolei oddziałuje przede wszystkim na naskórek.

PROMIENIOWANIE UVB I JEGO NEGATYWNY WPŁYW NA SKÓRĘ

Promieniowanie UVB to najbardziej szkodliwa część promieniowania ultrafioletowego. Odznacza się wysoką energią, przez co odpowiada za powstawanie rumienia na skórze [1]. Rumień ten to nic innego jak oparzenie słoneczne, a warto wiedzieć, że każde opalenie i zaczerwienie skóry jest tak naprawdę jej oparzeniem [1,2,3]. Poza tym UVB sprzyja też powstawaniu wolnych rodników oraz działa immunosupresyjnie (wraz z UVA). Kiedy ekspozycja na promieniowanie UVB jest największa? W odróżnieniu od UVA – promieniowanie UVB jest najsilniejsze w miesiącach letnich [1]. To właśnie wtedy powinno unikać się wystawiania skóry na słońce w godzinach jego największej intensywności. Jeśli jednak nie można tego uniknąć należy bezwzględnie wspomóc się środkami ochrony przeciwsłonecznej. Po co?

OPARZENIA SŁONECZNE I FOTOSTARZENIE SIĘ SKÓRY

Skóra człowieka posiada naturalne mechanizmy chroniące przed promieniowaniem UV. Są nimi: warstwa rogowa naskórka, pigmentacja skóry (zależna od ilości melaniny) oraz mechanizmy naprawcze/ochronne wobec DNA [1]. Niemniej jednak w warunkach silnego nasłonecznienia (np. na plaży) może to nie wystarczyć, aby zapobiec negatywnym skutkom oddziaływania promieniowania na skórę. Efektem tego są oparzenia słoneczne (wynikające z opalania), przyśpieszenie fotostarzenia się skóry (wysuszenie skóry, zmarszczki, zaburzenia pigmentacji (przebarwienia skórne), a w dalszej perspektywie zmiany chorobowe (w tym nowotwory) [1,2,3,4,5,6]. Szczególna ochrona powinna być zapewniona dzieciom, których skóra nie rozwinęła jeszcze w pełni mechanizmów ochronnych. Dodatkową ochronę w szczególności należy stosować na plaży, gdyż piasek i woda odbijają promieniowanie i dodatkowo potęgują szkodliwość UVB wobec skóry [2].

SKUTECZNA OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA, CZYLI FILRTY UV

W celu ochrony skóry przed szkodliwością promieniowania UV na wakacyjny wyjazd należy bezwzględnie zabrać ze sobą produkty kosmetyczne, zawierające filtry przeciwsłoneczne. Trzeba wiedzieć, że w zależności od fototypu skóry można stosować filtry, różniące się wskaźnikiem ochrony, tj. SPF [2]. Im wyższy wskaźnik SPF, tym większy poziom ochrony przed promieniowaniem. Szczególnie narażone na negatywne skutki UV są osoby z fototypem I i II, czyli o jasnej karnacji – bez lub ze słabą opalenizną [2,3]. W ich przypadku należy bezwzględnie wybierać filtry o wysokim wskaźniku ochrony. W tej grupie znajdują się także małe dzieci.

W kontekście efektywnej ochrony przed oparzeniami słonecznymi warto też wiedzieć, że dodatkowa ochrona w postaci preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi podlega ciągłemu wpływowi czynników zewnętrznych [2]. Jest ona ścierana mechanicznie, wypłukiwana podczas wchodzenia do wody lub też rozcieńczana podczas pocenia się. Dlatego nawet w przypadku filtrów wodoodpornych po każdym wyjściu z wody powinna nastąpić dodatkowa aplikacja preparatu na skórę [2].

CO WYBRAĆ, GDY…

Jaki preparat wybrać, w zależności od potrzeb i rodzaju skóry? Oto 5 przykładów:

  • Gdy zależy nam na ochronie skóry twarzy?

Nivelazione Barierowy krem ochronny do twarzy SPF50+Skóra twarzy jest szczególnie narażona na ciągłe oddziaływanie promieniowania słonecznego [2]. Dlatego też w jej przypadku warto wybierać produkty gwarantujące wysoką ochronę przeciwsłoneczną UVA i UVB. Tym bardziej, jeśli zależy nam na większej ochronie przed fotostarzeniem skóry. W tym celu dobrze sprawdzi się Nivelazione Barierowy krem ochronny do twarzy SPF50+. Zawiera on formułę Anti-age, która zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Dodatkowo zawiera witaminę E (która chroni skórę przed wolnymi rodnikami i zmniejsza ryzyko przebarwień i zmarszczek) oraz witaminę PP (ta z kolei przeciwdziała utracie wody ze skóry, nawilża ją i łagodzi podrażnienia) [7,8,9].

  • Gdy szukamy produktu wodoodpornego dla małych dzieci?

Nivelazione Wodoodporne mleczko do opalania dla dzieci SPF50Dzieci powyżej 1 roku życia powinny być szczególnie chronione przed promieniowaniem, gdyż ich skóra nie posiada jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów ochronnych przed UV [2]. Co więcej – łatwo ulega podrażnieniom i może mieć skłonności do reakcji alergicznych. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być Nivelazione Wodoodporne mleczko do opalania dla dzieci SPF50 od 1 roku życia. Ma ono hipoalergiczną formułę, a dodatkowo zawiera pantenol i alantoinę. Oba te związki działają nawilżająco, łagodząco i regenerująco na skórę dziecka [10,11,12]. Forma spray dodatkowo ułatwia aplikację preparatu, który jest wodoodporny, co w kontekście dzieci ma ogromne znaczenie.

  • Gdy nie lubisz, jak piasek przykleja się do ciała?

Nivelazione Wodoodporna emulsja do opalania SPF5To szczególnie drażni, kiedy znajdujesz się na plaży. Jak temu zapobiec? Zastosuj preparat, którego konsystencja chroni przed nadmiernym przyklejaniem się piasku. Przykładem może być Nivelazione Wodoodporna emulsja do opalania SPF50, która posiada nietłustą konsystencję. Co więcej – ma w składzie wodę termalną i masło Shea. Ta pierwsza jest bogata w minerały, a masło Shea nawilża i chroni skórę przed odwodnieniem [13].

 

  • Gdy Twoja skóra jest wysuszona?

Nivelazione Odżywczy balsam do opalania SPF30Sucha skóra to problem wielu osób. Szacuje się, że dotyka on nawet 15-20% populacji [14]. Dlatego też osoby z tego typu skórą potrzebują produktów ukierunkowanych na ich problemy. Z pomocą przyjść może Nivelazione Odżywczy balsam do opalania SPF30. Produkt posiada w składzie masło Shea i wodę termalną, które nawilżają skórę i odżywiają ją w niezbędne składniki mineralne. Co więcej – balsam posiada aktywator Vita D, który pozwala na efektywniejszą syntezę skórną witaminy D. A wiadomo powszechnie, że witamina D jest niezbędna do licznych procesów zachodzących w organizmie. Chcąc jednocześnie korzystać z uroków i zalet słońca, przy zachowaniu skórnej syntezy witaminy D – wybierz odżywczy balsam do opalania z aktywatorem Vita D.

  • Gdy zależy Ci na szybszym opalaniu?

Nivelazione Ochronny olejek SPF20 z przyśpieszaczem opalaniaPosiadasz średni fototyp karnacji skóry? Promieniowanie słoneczne nie wywołuje u Ciebie tak szybkich zmian skórnych jak u fototypu I i II? Chcesz szybciej się opalić, zachowując jednak pewien stopień ochrony przeciwsłonecznej? Wybierz Nivelazione Ochronny olejek SPF20 z przyśpieszaczem opalania. Zawiera on specjalną formułę Tanning booster, która przyczynia się do efektywniejszego opalania. Dodatek witaminy E i naturalnego oleju buritti sprzyja bezpiecznemu opalaniu (działanie antyoksydacyjne i ochronne wobec utraty wody) [7,8,13].

Stosując wspomniane produkty opalanie jest bezpieczniejsze, a dodatkowe składniki wspomagają jeszcze ten proces. Pamiętaj, że wybierając produkt do jasnej karnacji staraj się używać preparatów gwarantujących wysoką ochronę przeciwsłoneczną (duża wartość SPF). Bezpieczne opalanie to profilaktyka zdrowej skóry!

 

 

Literatura:

  1. Wpływ promieniowania UV na skórę, Ewa Gliwa, Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz, Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Oficyna Wydawnicza AFM, 2013, 93-101
  2. Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Beata Stanisz, Farm Pol 2009, 65(5): 363-368
  3. Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Marcin Ebisz, Marta Brokowska, Hygeia Public Health 2015,50(3): 467-473
  4. Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, Liliana Reisch-Kozieł, Kornelia Niemyska, Kosmetologia Estetyczna 1/2020/vol.9
  5. Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Barbara Zegarska, Magdalena Woźniak, Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, 153-159
  6. Defining skin aging and its risk factors: a systematic review and meta-analysis, Qi Yi Ambrose Wong, Fook Tim Chew, Scientific Reports 11, 22075(2021)
  7. Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry, Karolina Olek-Hrab, Alicja Hawrylak, Magdalena Czarnecka-Operacz, Post Dermatol ALergol 2008;XXV,5:226-234
  8. Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, Gabriela Osika, Anna Wesołowska, Farm Pol 2019, 75(7): 369-376
  9. Niacinamide – mechanisms of action and its topical use in dermatology, Johannes Wohlrab, Daniela Kreft, Skin Pharmacol Physiol 2014;27:311-315
  10. Pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej, Joanna Krajewska, Lek w Polsce, Vol 25, nr 04’15 (287)
  11. Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, Jacek Arct, Paulina Depta, Pol J Cosmetol 2016,19(1): 12-17
  12. Sensitive skin: active ingredients on the spotlight, Marta S. Ferreia, et.al., Int J Cosmet Sci. 2022;44:56-73
  13. Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, Anna Ratz-Łyko, Chemia i Biznes. Rynek kosmetyczny i Chemi Gospodarczej 3/2016
  14. Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, Dorota Wojnowska, Grażyna Chodorowska, Maria Juszkiewicz-Borowiec, PDiA 2003;XX,2:98-105