Od przeziębienia i grypy do łagodnego przebiegu COVID-19 – łagodzenie objawów w lekkich infekcjach dróg oddechowych

Nie zawsze kaszel czy kichnięcie musi oznaczać covid-19

Łagodne infekcje górnych dróg oddechowych (URTI) są dość złożonymi jednostkami chorobowymi górnych dróg oddechowych wywoływanymi przez szereg różnych wirusów i dającymi wiele objawów. W zależności od czynnika wirusowego (tab. 1) łagodne infekcje (URTI) objawiają się np. typowym przeziębieniem, które u immunokompetentnych pacjentów jest samo-ograniczającą się chorobą, trwającą zwykle 2-3 tygodnie.1

Jakość życia osób objętych chorobą jest często znacznie obniżona, co skłania je do szukania pomocy medycznej. Obecnie dostępne są leki do objawowego leczenia różnych przejawów przeziębienia, takie jak: leki przeciwbólowe, obkurczające błonę śluzową, przeciwhistaminowe, preparaty ziołowe lub olejki do inhalacji, stosowania doustnego i przezskórnego. Większość z tych leków szybciej łagodzi objawy poprawiając jakość życia, co potwierdzają randomizowane kontrolowane badania kliniczne. Natomiast antybiotyki są często przeceniane, gdyż nie wpływają one na naturalny cykl wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (URTI), co przedstawiono w metaanalizach Cochrana2.

,,41% wszystkich recept na antybiotyki jest wystawianych z powodu schorzeń układu oddechowego, pomimo zaleceń z kampanii Choosing Wisely®, aby nie przepisywać antybiotyków w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, co jest jedną z głównych czynników przyczyniających się do zjawiska antybiotykoodporności”4.

Tabela 1: Przeziębienie, grypa czy COVID-19

Tabela 1 / Przeziębienie, grypa czy COVID-10 *informacje są wciąż aktualizowane. Zaadaptowane z: Pfaar et al., 20201

Autor – Dr. N. med. Peter Kardos
Bibliografia:

1 Heikkinen T, Järvinen A. Lancet 2003;361(9351):51–59.

2 KenealyT, ArrollB. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013; Issue6.