Płukanie jamy ustnej płynem Octenident prowadzi do zmniejszenia miana wirusa SARS-CoV-2

Zmniejszenie liczby cząsteczek wirusa, wydychanych czy uwalnianych w czasie rozmowy czy kaszlu przez pacjenta, może wpłynąć na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Steinhauer K. i wsp. (2020) wykazali w swoich badaniach, że płukanki zawierające oktenidynę i fenoksyetanol (np. Octenident) istotnie zmniejszają poziom wirusa SARS-CoV-2 na błonach śluzowych. Steinhauer K. i wsp. (2020) w swoich badaniach zastosowali Octenisept, jednak na rynku dostępne są również płyn do płukania jamy ustnej Octenident oraz żel do nosa Octenisan, które łącznie mogą być alternatywą dla Octeniseptu.

Wytyczne amerykańskie już zalecają przepłukanie jamy ustnej środkiem antyseptycznym przed każdym badaniem stomatologicznym czy laryngologicznym, w celu ograniczenia ryzyka transmisji wirusa. Widzę kilka możliwości ochrony zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

Warto stosować raz dziennie płukankę do jamy ustnej z zawartością oktenidyny i fenoksyetanolu (np. Octenident) oraz pędzlowanie śluzówki nozdrzy przednich nosa (np. Octeniseptem), jako profilaktykę w dobie pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Takie działanie ma na celu zmniejszenie transmisji wirusa pomiędzy osobami, a także zmniejszenia miana wirusa na błonach śluzowych nosa i gardła, co może mieć wpływ na przebieg COVID-19.

Ze względu na działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oktenidyny i fenoksyetanolu (Octenisept, Octenident), warto stosować te substancje przy pierwszych objawach infekcji, niezależnie od tego czy mamy grypę, przeziębienie lub zakażenie SARS-CoV-2. Takie działanie może mieć wpływ na złagodzenie objawów miejscowych w obrębie gardła, podniebienia czy migdałków. Ponadto, w procedurach medycznych powinno się znaleźć także płukanie jamy ustnej u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii oraz pacjentów, którzy mają być zaintubowani. Podczas intubacji bakterie i grzyby występujące w jamie ustnej mogą być wprowadzone głębiej do układu oddechowego i być przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc lub grzybicy płuc. Obecnie grzybice płuc są jedną z przyczyn zgonów pacjentów z COVID-19 wymagających zastosowania respiratora. W badaniach przeprowadzonych w naszej Katedrze wykazaliśmy, że oktenidyna jest bardzo skuteczna w walce z różnego rodzaju grzybami i działa już w ciągu jednej minuty. 

Autor:

Prof. UM, Tomasz M. Karpiński, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.