Podsumowanie akcji testerskiej Systane® Hydration

Kilka słów o Systane® Hydration

W skład kropli Systane® Hydration wchodzi kombinacja dwóch związków polimerowych: kwasu hialuronowego i HP-guaru. Po zakropleniu do oka polimery te przylegają do filmu łzowego i nabłonka rogówki, zapewniając ochronę przed wysuszeniem i długotrwałe nawilżenie. Ponadto, warstwa utworzona przez usieciowany HP-guar i kwas hialuronowy przyspiesza gojenie uszkodzonych komórek powierzchni oka. Badania wskazują, że zastosowane połączenie zapewnia dwukrotnie lepsze nawilżenie w porównaniu z samym kwasem hialuronowym [1,2,3].

Krople Systane® Hydration polecane są do łagodzenia umiarkowanych i przewlekłych objawów zespołu suchego oka, takich jak: kłucie, szczypanie, pieczenie czy uczucie ciała obcego. Mogą być również stosowane w celu zwiększenia komfortu noszenia soczewek kontaktowych. Krople dostępne są w wersji bez konserwantów. Mimo braku substancji konserwujących są one możliwe do użytku do 3 miesięcy po twarciu dzięki specjalnej butelce z jednokierunkowym zaworem.

Na czym polegał test?

W akcji testerskiej mogli wziąć udział farmaceuci, którzy zgłosili się za pośrednictwem strony farmacja.pl. Chętni do przetestowania kropli Systane® Hydration bez konserwantów.  Wypełnili ankietę dotyczącą produktu. Następnie na jej podstawie wytypowano 150 testerów, z których każdy otrzymał zestaw zawierający 2 opakowania kropli.

Badani stosowali produkt Systane® Hydration bez konserwantów przez 14 dni, po czym wypełnili ankietę. Jej celem było poznanie opinii na temat testowanych kropli oraz porównanie ich do innych, dostępnych na rynku kropli nawilżających do oczu.

Wyniki testu „Systane® Hydration #2krople do celu”

Z wypełnionych ankiet dowiedzieliśmy się, że aż 94,6% farmaceutów zadeklarowało duże zadowolenie z szybkiego efektu oraz długo utrzymującego się nawilżenia po aplikacji produktu.

W pytaniu dotyczącym zalet preparatu Systane® Hydration farmaceuci najczęściej wskazywali szybkie działanie, brak konserwantów i długotrwałe utrzymanie się nawilżenia. Mniejszą rolę odgrywały dla nich: długi okres ważności, brak konieczności przechowywania preparatu w lodówce i łatwość aplikacji.

Odpowiedź na pytanie: Po jakim czasie potrzebowała Pani/Pan ponownie użyć kropli Systane® Hydration w celu poprawienia nawilżenia powierzchni oka?” ujawniła, że dla ponad połowy uczestników (56,8%) czas ten wynosił powyżej 6 godzin, a dla 36,9% – od 4 do 6 godzin. Jedynie 1,8% odczuwało potrzebę zakroplenia preparatu po 1-2 godzinach.

Na kolejne pytanie: Czy poleciłaby Pani/Pan krople Systane® Hydration bez konserwantów swoim pacjentom?” znakomita większość farmaceutów (97,3%) odpowiedziała twierdząco.

Ponad połowa testerów (55%) stwierdziła, że uczucie nawilżenia po zastosowaniu kropli Systane® Hydration bez konserwantów zawierających HP-guaru i kwas hialuronowy jest 3x większe w porównaniu do kropli z samym kwasem hialuronowym. Pozostali ocenili je jako 2x większe.

Testerzy zostali również poproszeni o porównanie kropli Systane® Hydration do stosowanych przez nich wcześniej kropli nawilżających. Uczestnicy badania ocenili czas działania kropli Systane® Hydration bez konserwantów  jako lepszy bądź zdecydowanie lepszy w porównaniu do innych preparatów dostępnych na rynku, takich jak: Hyabak (67,5%), Hylo Comod (63%), Starazolin (59,4%) czy Thealoz Duo (53,1%).

Wnioski

Badanie przeprowadzone na grupie 111 uczestników oceniło skuteczność kropli do oczu Systane® Hydration w zapewnianiu długotrwałego nawilżenia. Produkt cieszył się dużym zadowoleniem testerów głównie ze względu na szybkość działania, długość efektu nawilżenia oraz brak konserwantów. Ponad połowa uczestników badania stwierdziła, że krople Systane® Hydration zapewniają dłuższe uczucie komfortu niż inne dostępne na rynku nawilżające krople do oczu. Zalety te przełożyły się na chęć polecenia preparatu pacjentom przez niemal wszystkich biorących udział w badaniu farmaceutów.

Więcej szczegółów: https://farmacja.pl/prezentacje/akcja-testerska-systane/

Bibliografia:

  1. Rangrajan R., Kraybill B., Ogundele A., Ketelson H., Effects of hyaluronic acid/hydroxypropyl guar artificial tear solution on protection, recovery, and lubricity in models of comeal epithelium. J Ocul Pharmacol Ther. 2015, 31(8): 491-497.
  2. Dane Alcon Laboratories, Inc. Benelli U.
  3. Systane lubricant eye drops in the management of ocular dryness. Clin Ophthalmol. 2011, 5: 783-790.