Problem z rozpoznaniem rodzaju kaszlu – opis możliwych przypadków wśród pacjentów

W przypadku najpopularniejszej infekcji górnych dróg oddechowych, jaką jest przeziębienie kaszel uznawany jest za najdłużej utrzymujący się objaw choroby [1]. Co więcej – występuje on u zdecydowanej większości pacjentów [1]. Kwestia właściwego podejścia do problematyki kaszlu wydaje się być zatem niezwykle istotna w codziennej pracy farmaceuty.

PRZYPADEK 1

W Twojej aptece pojawił się Pan Marek – 45 letni zawodowy kierowca. W związku z charakterem swojej pracy nie ma on czasu udać się do lekarza. Informuje Cię, że od wczoraj dokucza mu tzw. „łaskotanie” w gardle i uczucie suchości w obrębie jamy ustnej. Problem jest na tyle uciążliwy, że wywołuje on u Pana Marka napady męczącego, suchego kaszlu – będącego zapewne efektem podrażnienia gardła. Pacjent prosi Cię o pomoc.

Zobacz też:

Opis problemu

Pan Marek zapewne znajduje się na początku standardowej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Objawy przez niego opisane wskazują na I fazę infekcji, tzw. fazę naczyniową [2]. Charakterystyczne dla niej są: przekrwienie błon śluzowych gardła/nosa, obrzęk, wysięk i suchy kaszel. Objawom tym towarzyszy zwykle podrażnienie gardła, będące skutkiem rozwijającego się stanu zapalnego i uwalniania mediatorów zapalenia, w tym bradykininy [2,3]. Ten sam stan zapalny wywołuje również nadreaktywność zakończeń nerwowych w obrębie błony śluzowej, co sprzyja indukowaniu odruchu kaszlowego [3].

Rozwiązanie

W związku z brakiem innych dolegliwości zasadne wydaje się zastosowanie terapii objawowej, niwelującej opisane objawy. Łagodząc podrażnienie błony śluzowej gardła pośrednio przyczynimy się do zmniejszenia częstotliwości suchego kaszlu [3,4]. Stosowanie typowych leków przeciwkaszlowych jest coraz częściej negowane, co potwierdzają liczne wytyczne i rekomendacje [2]. Co więcej – substancje przeciwkaszlowe wykazują w badaniach skuteczność podobną do placebo, a ich stosowanie wiąże się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych [5].

W tym przypadku można zaproponować pacjentowi preparat oparty na substancjach powlekających i osłaniających gardło. Do takich należy na pewno porost islandzki. Związki zawarte w surowcu sprzyjają regeneracji błony śluzowej gardła, działając osłaniająco i jednocześnie nawilżająco [6,7]. Działanie porostu objawia się również w postaci niwelowania stanu zapalnego i zmniejszaniu wrażliwości gardła na odruch kaszlowy [6]. Przykładem preparatu, zawierającego porost islandzki są pastylki Mucodual (wyrób medyczny), które oprócz porostu zawierają także ałun – o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zaproponowanie Panu Markowi preparatu na bazie miodu, który posiada udokumentowaną skuteczność w redukowaniu częstotliwości i nasilenia kaszlu w przebiegu infekcji [8,9]. Badania pokazują, że miód wykazuje podobną i wyższą efektywność co popularny dekstrometorfan, a przy tym odznacza się lepszym profilem bezpieczeństwa [5,9,10]. Dodatkowo powleka gardło. Preparatem, który możesz zarekomendować pacjentowi jest w tym przypadku syrop Muconatural Complete (wyrób medyczny). Zawiera on oprócz miodu związki babki lancetowatej, która łagodzi stan zapalny w obrębie dróg oddechowych poprzez działanie powlekające i ochronne (śluzy) [11]. Niweluje przy tym odczuwanie bólu gardła.

PRZYPADEK 2

Pacjentem Twojej apteki jest dziś mama małego Kacpra. Chłopiec ma niecałe 5 lat i od kilku dni doskwierają mu typowe objawy przeziębienia, tj. katar, ból gardła i kaszel. Mama chłopca szczególnie martwi się o dokuczliwy kaszel, który od wczoraj przybrał formę kaszlu mokrego i skutecznie utrudnia Kacprowi normalne funkcjonowanie. Chłopiec nie gorączkuje.

Zobacz też:

Leki stosowane w kaszlu mokrym

Opis problemu

Z informacji przekazanych przez mamę chłopca można wywnioskować, że Kacper przechodzi obecnie infekcję wirusową górnych dróg oddechowych. Pojawienie się mokrego kaszlu sugeruje, że Kacper znajduje się już w II fazie choroby, tzw. fazie obturacji gęstej [2]. Odznacza się ona sekrecją gęstej wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych i indukuje odruch kaszlu [2]. Rozwiązanie zaproponowane przez Ciebie powinno zatem skupić się na tym aspekcie choroby.

Rozwiązanie

Obecność gęstej wydzieliny w drogach oddechowych nie jest pożądana, gdyż jej nadmiar i zaleganie mogą prowadzić do dalszego rozwoju infekcji. Zasadne wydaje się zatem jej upłynnienie i odkrztuszenie. W tym celu dobrze sprawdzi się ambroksol, który jako związek mukolityczny i mukokinetyczny:

 • Pobudza pracę aparatu śluzowo-rzęskowego
 • Zmniejsza lepkość śluzu w drogach oddechowych
 • Zwiększa poziom uwodnienia śluzu [2,12,13,14].

Ambroksol tym samym ułatwia usunięcie wydzieliny i jednocześnie zmniejsza nasilenie kaszlu [2]. A dodatkową jego zaletą jest fakt, że wykazuje również działanie przeciwzapalne [2]. Przykładem preparatu, który znajdzie zastosowanie w tym przypadku jest syrop Mucosolvan (produkt leczniczy).

PRZYPADEK 3

Dziś do Twojej apteki zawitał tata 4-letniej Julki. Dziewczynka od wczoraj czuje się nieswojo. Ma delikatnie podwyższoną temperaturą (około 37°C) i co jakiś czas pokasłuje (bez odkrztuszania wydzieliny). Julka nieśmiało wskazuje również na problem w gardle. Tata dziewczynki prosi Cię o preparat na kaszel i gardło, gdyż nie dysponuje niczym takim w domu.

Opis problemu

Julka wykazuje cechy typowe dla początków infekcji wirusowej. Obecność suchego, nieproduktywnego kaszlu i pobolewanie gardła to standardowe objawy przeziębienia [4]. 

Rozwiązanie

Zaleceniem dla taty Julki powinien być preparat, którego składniki złagodzą podrażnienie gardła i ograniczą intensywność suchego kaszlu. Cechy takie wykazuje wspomniany już wcześniej miód. Poza nim zastosowanie w tym przypadku znaleźć może wyciąg z korzenia prawoślazu. Związki aktywne prawoślazu łagodzą podrażnienie błony śluzowej gardła [4]. Zawarty w surowcu śluz pokrywa błonę śluzową i ochrania ją, wspomagając jej regenerację i nawilżenie [4,15]. Zmniejszając stopień podrażnienia śluzówki prawoślaz przyczynia się również do redukcji intensywności suchego kaszlu [15]. Preparatem, który zawiera oba wspomniane składniki jest syrop Mucodual (wyrób medyczny), przeznaczony dla dorosłych i dzieci od 2 roku życia.

Alternatywnym rozwiązaniem w tej sytuacji może być także syrop Muconatural Complete. Składniki tego preparatu łagodzą kaszel i zmniejszają jego częstotliwość. 

PRZYPADEK 4

Przed południem do Twojej apteki zgłosiła się Pani Kasia. To stała pacjentka, która od 2 tygodni męczy się z uciążliwym, mokrym kaszlem. Kobieta przeszła niedawno infekcję, niestety nadal musi stawiać czoła kaszlowi, który dodatkowo nie pozwala jej normalnie spać.

Opis problemu

Pani Kasia to przykład tego, jak długo może doskwierać choremu kaszel poinfekcyjny. Zmniejszenie jego częstotliwości i złagodzenie go to główny kierunek postępowania, jaki powinien w tym przypadku obrać farmaceuta.

Rozwiązanie

Substancją, która posiada udokumentowaną skuteczność w zmniejszaniu nasilenia kaszlu jest chociażby ambroksol. Związek ten zmniejsza częstotliwość kaszlu w trakcie dnia, a także przyczynia się do spadku ilości wybudzeń w nocy, będących efektem obecności kaszlu [14]. Rekomendacją dla Pani Kasi może być zatem produkt leczniczy Mucosolvan (w postaci tabletek) lub Mucosolvan Max (w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu). Zaletą tego II preparatu jest konieczność przyjmowania tylko 1 dawki dziennie, co może być zachętą do regularnego stosowania dla pacjentki [16].

mgr farm. Mateusz Jabłoński

 

Literatura:

 1. Rationale for treatment of common cold and flu with multi-ingredient combination products for multi-symptom relief in adults, Ron Eccles, Ingo Fietze, Uwe-Bernd Rose, Open Journal of Respiratory Diseases, 2014, 4, 73-82
 2. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, pod redakcją Walerii Hryniewicz, Piotra Albrechta i Andrzeja Radzikowskiego, Narodowy Program Ochrony Antybiotyków, 2016
 3. Understanding the symptoms of the common cold and influenza, Ron Eccles, Lancet Infect Dis 2005; 5: 718-725
 4. Marshmallow root extract for the treatment od irritative cough: two surveys on users’ view on effectiveness and tolerability, Careen Fink, Mathias Schmidt, Karin Kraft, Complement Med. Res, DOI:10.1159/000489560
 5. Clinical practice guidelines: Approach to cough in children: he official statement endorsed by the Saudi Pediatric Pulmonology Association (SPPA), Haya Alsubaie, Abdullah Al.-Shamrani, Adel S. Alharbi, Sami Alhaider, International Journal of Pediatrics and Adolescent Medicine (2015) 2, 38-43
 6. Współczesne spojrzenie na właściwości lecznicze płucnicy islandzkiej Cetraria islandica (L.) Ach., Dorota Smolińska, Agnieszka Tajer, Adam Stebel, Ann. Acad. Med. SIles. 2012, 66, 4, 56-63
 7. Islandisch-Moos-Pastillen zur prophylaxe bzw. Heilung von oralen Schleimhautirritationen udn ausgerockneter Rachen-schleimhaut, Claudia Kempe, H. Gruning, N. Stasche, K. Hormann, Laryngo-Rhino-Oto. 76 (1997), 186-188
 8. Effectiveness of honey for symptomatic relief in upper respiratory tract infections: a systematic review and meta-analysis, Hibatullah Abuelgasim, Charlotte Albury, Joseph Lee, BMJ Ecidence-Based Medicine 2020, Volume 0, Number 0
 9. Honey for acute cough in children, Oduwole O., Udoh EE, Oyo-Ita A, Meremikwu MM, Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 4, Art. No.: CD007094
 10. Effect of honey, dextromethorphan and no treatment on nocturlan cough and sleep quality for coughing children and their parents, Ian M. Paul, Jessica Beiler, Amyee McMonagle, Michele L. Schaffer, Laura Duda, Cheston M. Berlin, Arch Pediatr Adoles Med./Vol. 161 (no. 12), Dec 2007
 11. Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktu z babki lancetowatej, Jan Ogonowski, Aleksandra Kołkowska, LAB, rok 16, nr 5
 12. Ambroxol in the 21st century: pharmacological and clinical update, Mario Malerba, Beatrice Ragnoli, Expert Opin. Drug Metab. Toxicol. (2008), 4(8): 1119-1129
 13. Safety of ambroxol in the treatment of airway diseases in adult patients, Dorothea Cazan, Ludger Klimek, Annette Sperl, Manuel Plomer, Thomas Pohlmann, Stephan Kolsch, Expert Opinion on Drug Safety, 2018
 14. Characterization of differential patient profiles and therapeutic responses of pharmacy customers for four ambroxol formulations, Peter Kardos, Kai-Michael Beeh, Ulrike Sent, Tobias Mueck, Heidemarie Grater, Martin C. Michel, BMC Pharmacology and Toxicology (2018), 19:40
 15. Marshmallow (Althaea officinalis L.) and its potency in the treatment of cough, Mohaddese Mahboubi, Complement Med. Res., Published online: November 2019
 16. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mucosolvan Max

MAT-PL-2100073-1.0-02/2021

ARTYKUŁ SPONSOROWANY