Przed nami zmiana czasu – jak skutecznie wesprzeć organizm?

Okazuje się bowiem, że zmiana czasu dwa razy w roku wpływa na nasz stan zdrowia. Aby zaadaptować się do nowego czasu, nie wystarczy tylko położyć się godzinę wcześniej do łóżka albo – w przypadku zmiany czasu na jesienno-zimowy – godzinę później. Badacze wskazują, że nasz organizm potrzebuje około tygodnia, aby przyzwyczaił się do tych zmian, nawet jeśli pozornie wydaje się, że to tylko godzina snu i nie spowoduje wielkich różnic w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Nagłe zaburzenie korelacji między czasem biologicznym, słonecznym a zegarowym, może spowodować zaburzenia wydzielania hormonów, w tym hormonu stresu – kortyzolu. Ponadto może dojść do pogorszenia jakości snu, zaburzeń procesów metabolicznych oraz podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Na powyższe zmiany najbardziej narażone są osoby cierpiące na choroby przewlekłe – szczególnie osoby z grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zmiana czasu może nawet przyczynić się do wzrostu ryzyka zawału serca. Argumentowano również, że zmiana czasu, może przyczyniać się do wzrostu liczby wypadków komunikacyjnych – z udziałem pojazdów i pieszych. Wpływ na to miały mieć zaburzenia koncentracji związane z utrudnionym wypoczynkiem w wyniku przestawiania zegarów.  [1],[2]

Zmiana czasu – naturalne sposoby wsparcia organizmu

W sytuacjach wzmożonego napięcia i stresu warto pamiętać o prawidłowej higienie snu oraz technikach relaksacyjnych. W celu ułatwienia sobie zasypiania należy pamiętać, aby porządnie przewietrzyć sypialnię przed położeniem się spać. Warto na kilka godzin wcześniej zrezygnować z picia herbaty, kawy lub innych napojów pobudzających. Ponadto nie należy ucinać drzemek w godzinach popołudniowych. Ostatni posiłek najlepiej spożyć na 2-3h przed położeniem się spać. Zaleca się również, aby nie spożywać alkoholu przed snem, ponieważ pobudza on organizm, a także wzmacnia stany lękowe, utrudniając spokojny wypoczynek.

Warto wieczorem unikać korzystania z urządzeń ekranowych – w tym telefonu, tabletu czy telewizora. Dotyczy to szczególnie osób, które mają kłopot z zaśnięciem. W sytuacji gdy jest to niemożliwe, warto rozważyć zastosowanie w tych urządzeniach tzw. filtru światła niebieskiego. W ten sposób choć trochę ograniczymy narażenie organizmu na to szkodliwe promieniowanie. Udowodniono bowiem, że ekspozycja na niebieskie światło zaburza proces wydzielania naturalnego hormonu snu – melatoniny.

Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna. Regularne wykonywanie ćwiczeń, czy choćby wyjście na spacer, obniża poziom stresu, relaksuje oraz ułatwia zasypianie. Już zaledwie 30 minut aktywności fizycznej dziennie pozytywnie wpływa na organizm. Ważne jest jednak, aby nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych przed pójściem spać, ponieważ mogą one prowadzić do pobudzenia. [3]

Kiedy prawidłowa higiena snu to za mało

W sytuacji gdy powyższe metody okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po skuteczne i bezpieczne leki wyciszające, odprężające i ułatwiające zasypianie. W przypadku problemów z zaśnięciem lub niepokojem, związanych ze zmianą czasu, szczególnie pomocne mogą okazać się produkty lecznicze zawierające wyciągi roślinne. Odpowiednio dawkowane mają łagodne, ale skuteczne działanie i nie powodują poważnych skutków ubocznych.  Nie posiadają także potencjału uzależniającego.

Do surowców roślinnych  o działaniu wyciszającym, uspokajającym, a tym samym ułatwiającym zasypianie, zaliczamy:

 • korzeń kozłka lekarskiego,
 • szyszki chmielu zwyczajnego,
 • ziele męczennicy cielistej,
 • liść melisy lekarskiej,
 • kwiat lawendy wąskolistnej,
 • ziele dziurawca zwyczajnego. [4],[5]

Ogromny wybór produktów ziołowych, w tym suplementów diety, na rynku aptecznym utrudnia rekomendację pacjentowi właściwego środka. Z całą pewnością warto polecać tradycyjne roślinne produkty lecznicze. Na podstawie ich długotrwałego stosowania oznaczono ich bezpieczeństwo ale także skuteczność terapeutyczną i działanie farmakologiczne.

Jednym z takich produktów leczniczych jest Valused Noc Plus. Zawiera on aż trzy ziołowe wyciągi – z korzenia kozłka lekarskiego, szyszek chmielu oraz ziela męczennicy. Takie połączenie surowców roślinnych rekomenduje się w przypadku stanów napięcia nerwowego wywołanego stresem oraz w okresowych trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym.

Valused Noc Plus jest wygodny w stosowaniu, w trudnościach w zasypianiu wystarczy zażyć dwie tabletki wieczorem, na 30 – 60 minut przed położeniem się spać. Niewielka tabletka ułatwia połknięcie leku, a produkt ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez pacjentów. Co niezwykle ważne, lek ten nie uzależnia. [6]

Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz

 

Bibliografia:
 1. Kantermann T, Juda M, Merrow M, Roenneberg T. The Human Circadian Clock’s Seasonal Adjustment Is Disrupted by Daytlight Saving Time. Current Biology 2007, 17(22): 1996-2000.
 2. Harrison Y. The impact of daylight saving time on sleep and related behaviours. Sleep medicine reviews 2013, 17(4): 285-292.
 3. Jak dbać o dobry sen? https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-dbac-o-dobry-sen Dostęp online: 5.03.2024.
 4. Dobros N. Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Post Fitoter 2017, 18(3): 215-222.
 5. Dhawan K, Dhawan S, Sharma A. Passiflora: a review update. Journal of ethnopharmacology 2004, 94(1): 1-23.
 6. Valused Noc Plus: ulotka dla pacjenta.
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
VALUSED NOC PLUS, 154 mg + 34,75 mg + 20 mg, tabletki powlekane. Skład jakościowy i ilościowy: 1 tabletka zawiera: 154 mg wyciągu suchego wodno-alkoholowego z Valeriana officinalis L. sl., radix (korzeń kozłka lekarskiego) (DER: 3-5:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 60% (V/V); 34,75 mg wyciągu suchego z Humulus lupulus L., flos (szyszka chmielu) (DER: 4-6:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: metanol 30% (V/V); 20 mg wyciągu suchego z Passiflora incarnata L., herba (ziele męczennicy) (DER: 4-6,5:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 60% (V/V). Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane. Wskazania do stosowania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania: w okresowych trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym; jako środek łagodzący objawy napięcia nerwowego wywołanego stresem.