Przewaga ambroksolu nad innymi lekami mukolitycznymi

Kaszel mokry- jaka jest jego etiologia?

Pójście Antosia do żłobka z pewnością miało znaczący wpływ na rozwój infekcji. Dzieci, w jego wieku mają niedojrzały układ immunologiczny, więc są one narażone na dłuższy przebieg infekcji. Zakażeniom sprzyja ponadto przebywanie dziecka w dużych skupiskach ludzi, np. w żłobku, a także stres pojawiający się w związku z zachodzącymi zmianami w życiu dziecka. Towarzyszą temu także niedobory snu, które generują zmęczenie [1]. 

Początkowa infekcja zaobserwowana u Antosia prawdopodobnie miała etiologię wirusową. W efekcie pojawił się stan zapalny, który wywołał obrzęk błony śluzowej. Skutkiem tego był katar oraz uczucie drapania w gardle, co inicjowało odruch kaszlu. Natomiast, przedłużający się stan zapalny błony śluzowej wywołał nadmierną produkcją wydzieliny przez obrzękniętą błonę śluzową. W związku z tym dochodzi do jej spływania po tylnej ścianie gardła, co inicjuje odruch kaszlu, który aktualnie obserwuje się u Antosia [1,2]. Jest to jedna z głównych przyczyn występowania podostrego kaszlu, którego występowanie może się przeciągnąć nawet do kilku tygodni. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania długotrwałego, produktywnego kaszlu u dzieci jest poinfekcyjne uszkodzenia nabłonka [2,3]. W leczeniu tego typu kaszlu pomocny może się okazać wykazujący właściwości wykrztuśne i mukokinetyczne ambroksol [2]. 

Ambroksol w leczeniu kaszlu mokrego

Ambroksol wykazuje wielokierunkowe działanie mające na celu usunięcie zalegającego śluzu, który wraz z długością trwania infekcji, coraz bardziej gęstnieje i zalega w górnych drogach oddechowych [4]. Substancja ta ma zdolność do zwiększania wydzielania śluzu w drogach oddechowych. Tą właściwość zawdzięcza temu, że ma on zdolność do zwiększania absorpcji jonów sodu przez błonę śluzową, co skutkuje równocześnie zmniejszoną absorpcją wody. W efekcie produkowany śluz zwiększa nie tylko swoją objętość, ale i płynność. Jednocześnie ambroksol powoduje zmniejszenie lepkości produkowanego śluzu. Osiąga to dzięki zdolności do depolimeryzacji kwaśnych mukopolisacharydów i równoczesnym pobudzaniu wytwarzania mukopolisacharydów obojętnych. Dzięki tym mechanizmom, poprawie ulega transport śluzowo- rzęskowy, który przez zalegającą w górnych drogach oddechowych wydzielinę, został zaburzony [5,6]. 

Dlaczego ambroksol warto polecić rodzicom Antosia?

W aptece, tacie Antosia polecono syrop zawierający w swoim składzie ambroksol. Dlaczego to dobry wybór dla chłopca? Tę substancję leczniczą posiadają w składzie preparaty zarejestrowane jako OTC, które mogą być stosowane u dzieci od 1. roku życia [6,7]. Ponadto wykazano, że ambroksol ma zdolność do zwiększania w treści oskrzelowej stężenia, jednocześnie stosowanego antybiotyku. Dodatkowo wchodzi wraz z nim w synergię, co wpływa na ograniczenie rozwoju biofilmu zbudowanego z bakterii oraz grzybów. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych dróg oddechowych, w tym zapalenia płuc. [5,6]. Co więcej, ambroksol wykazuje również działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające [6]. 

Ogromną zaletą ambroksolu na tle innych leków wykrztuśnych jest to, że nie tylko ułatwia on odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, ale i łagodzi męczący kaszel oraz skraca czas jego trwania. Jednocześnie zapobiega rozwojowi stanów zapalnych w obrębie dróg oddechowych, które powstają na skutej zbyt długo zalegającej wydzieliny, w której bytują patogeny chorobotwórcze [5]. Kolejnym atutem ambroksolu jest jego wysoki profil bezpieczeństwa. Lek ten jest bardzo dobrze tolerowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Po jego zastosowaniu bardzo rzadko występują działania niepożądane [4,5]. 

Przykładem produktów leczniczych zawierających w swoim składzie ambroksol jest marka Mucosolvan®. Dla Antosia i dzieci od 1. roku życia zalecane jest stosowanie syropu Mucosolvan Mini zawierającego w składzie ambroksol w stężeniu 15 mg/ml. Dla starszych dzieci i dorosłych zalecany jest syrop Mucosolvan zawierający w składzie ambroksol w stężeniu 30 mg/ml, a także tabletki doustne zawierające w jednorazowej dawce 30 mg ambroksolu. Dostępny jest także Mucosolvan w postaci roztworu do inhalacji, zawierający w składzie ambroksol w stężeniu 7,5 mg/ml. Ten ostatni jest jednak dostępny tylko i jedynie z przepisu lekarza. 

Bibliografia: 

  1. Nowicka- Zuchowska A, Zuchowski A. Leczenia przeziębienia i grypy u dzieci. Lek w Polsce 2019; 11/12 (29): 23-27. 
  2. Jung A, Maślany A. Przewlekły kaszel u dzieci- problem diagnostyczny i terapeutyczny. Pediatr Med. Rodz 2012; 8 (2): 97-100. 
  3. Undrunas A, Kuziemski K. Uporczywy kaszel- trudności diagnostyczno- terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej. Forum Medycyny Rodzinnej 2017; 11 (4): 149-155. 
  4. Mrówka- Kata K, Kata D, Namysłowski G, Banert K, Namysłowski P. Miejsce leków mukolitycznych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej 2010; 4 (1): 59-64. 
  5. Doniec Z. Ambroksol- lek o wielokierunkowym działaniu z możliwościami stosowania w astmie oskrzelowej. Lekarz POZ 2021 (1): 31-38
  6. Doniec Z, Mastelarz- Migas A, Krenke K, Mazurek H, Bieńkowski P. Rekomendacje postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ 2016; 4: 305-321. 
  7. CHPL Mucosolvan Mini 15 mg/ml

MAT-PL-2102526-1.0-10/21

 

[pdf-embedder url=”https://mgr.farm/wp-content/uploads/2021/10/Dokument-bez-tytułu-1-1.pdf” title=”Dokument bez tytułu (1)”]