Różne typy i miejsca występowania żylaków

Przewlekła niewydolność krążenia żylnego kończyn dolnych 

Przewlekła niewydolność żylna to schorzenie wywołane niewydolnością zastawek żylnych. Gdy ich funkcje są upośledzone krew cofa się i napiera na ściany naczyń. To z kolei powoduje poszerzanie się naczyń, a z upływem czasu zalegająca krew żylna może generować stany chorobowe w otaczających tkankach. Etiologia schorzenia pozostaje wieloczynnikowa. Objawy przewlekłej niewydolności żylnej mogą mieć charakter zmian skórnych, bądź naczyniowych w zależności od fazy zaawansowania. Wśród najczęściej występujących symptomów wymienia się żylaki kończyn dolnych. [1]

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki definiuje się jako wydłużenie i poszerzenie żyły, dzięki którym osiąga ona kręty przebieg. Wyróżniamy następujące typy żylaków:

 • Teleangiektazje (pajączki naczyniowe)- poszerzone żyłki położone płytko w skórze, zwykle nie wywołują dolegliwości bólowych, ale mogą być dla pacjenta problematyczne ze względów estetycznych.
 • Żylaki siatkowate siatka gęstych żyłek zlokalizowanych pod skórą, najczęściej w dole podkolanowym bądź na bocznej powierzchni łydki lub uda. Najczęściej nie są bolesne i rzadko wywołują obrzęk.
 •  Żylaki głównych pni żylnych– żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej stanowią najczęstszą postać związaną z dolegliwościami bólowymi. (2)

Żylaki odbytu

Żylaki odbytu – inaczej zwane hemoroidami, to powiększanie się guzków krwawniczych, które stanowią fizjologiczną strukturę odbytu. Składają się na nie trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne umiarkowanie wypełnione krwią. Wyróżnia się dwa rodzaje guzków: wewnętrzne – wywodzące się z górnego splotu żył odbytniczych oraz zewnętrzne – z dolnego splotu odbytniczego. Granicę między nimi stanowi linia grzebieniasta – brzeg odbytu. Do ich funkcji należy przede wszystkim uszczelnianie odbytu niezbędne do utrzymania pełnej kontroli oddawania gazów i stolca. W momencie nadmiernego wypełnienia krwią, guzki krwawnicze powiększają się, co wiąże się w pojawieniem się szeregu dolegliwości, wśród których wymieniamy ból, podrażnienie, krwawienie, pieczenie i świąd w okolicy odbytu, a także uczucie niecałkowitego wypróżnienia, bądź wyciek śluzu.  Hemoroidy zewnętrzne uwidaczniają się jako sinawe guzki w okolicach odbytu, natomiast hemoroidy wewnętrzne wyczuwa się palpacyjnie podczas badania. (3)

Diosmina- skuteczna substancja w walce z żylakami

Diosmina należy do glikozydów klasyfikowanych do grupy flawonoidów, wytwarzana jest z hesperydyny. Związek ten pozyskiwany jest z niedojrzałych owoców jednego z gatunków pomarańczy. Aktywność diosminy polega na zwiększaniu elastyczności i napięcia naczyń żylnych, a także na wzmacnianiu oraz  utrzymywaniu oporu kapilar. Związek ten przeciwdziała  rozwojowi stanu zapalnego, a co więcej, wzmaga drenaż limfatyczny, działając ochronnie względem mikrokrążenia. Diosmina posiada właściwości łagodzące objawy towarzyszące przewlekłej chorobie niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych: niweluje uczucie ciężkości i bólu w obrębie łydek, zmniejsza obrzęki i pojawiające się skurcze, wspomaga proces gojenia owrzodzeń żylnych, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości życia. Jej skuteczność została również potwierdzona w leczeniu objawowym żylaków odbytu. (4) (5) Obecnie diosmina coraz częściej poddawana jest procesowi mikronizacji. Zabieg ten polega na technologicznym zmniejszaniu średnicy cząstek, dążąc do uzyskania większej ich powierzchni całkowitej. Mikronizacja ułatwia i przyspiesza proces wchłaniania diosminy, co przekłada się na efekty jej działania. (7)

Jednym z dostępnych na rynku leków wskazanych w leczeniu objawowym żylaków kończyn dolnych oraz hemoroidów jest DIH MAX COMFORT,  który zawiera w swoim składzie zmikronizowaną diosminę w maksymalnej dawce- 1000mg. Zaleca się dawkować 1 tabletkę (1000mg) w trakcie posiłku. W przypadkach zaostrzenia objawów spowodowanych żylakami odbytu należy okresowo wdrożyć podawanie wyższych dawek: po 1 tabletce (1000mg)  3 razy na dobę przez 4 dni, a następnie przez kolejne 3 dni po 1 tabletce (1000mg) 2 razy na dobę. (8)

Żylaki kończyn dolnych i odbytu stanowią powszechny problem sprowadzający codziennie wielu pacjentów do apteki. Nieocenioną pomoc stanowi zatem porada farmaceuty, który w oparciu o swoją szeroką wiedzę zarekomenduje produkt najwyższej jakości.

Bibliografia

 1. Łastowiecka- Moras E. Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Nauka i Praktyka. 2015, 6.
 2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki. [Online] 
 3. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy. [Online] 
 4. Chudek J. i Ziaja D. Stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy w leczeniu przewlekłej choroby żylnej: raz czy dwa razy na dobę? Chirurgia Polska. 13, 2011, 2.
 5. Kocic I. Diosmin — clinical efficacy and safety. Via Medica. 2014.
 6. https://radioklinika.pl/zylaki-miednicy-co-to-jest/. [Online] 
 7. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=235. [Online] 
 8. CHPL DIH MAX COMFORT. 

 

DIH MAX COMFORT, 1000 mg, tabletki powlekane. Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Postać farmaceutyczna: tabletka powlekana. Wskazania do stosowania: Objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych: bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna/puchnięcie nóg). Objawowe leczenie żylaków odbytu. Dawkowanie i sposób podania: Podanie doustne. Podaje się 1 tabletkę na dobę podczas posiłku. Jedynie w przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zaleca się okresowe podawanie większych dawek: po 1 tabletce 3 razy na dobę przez 4 dni, a przez kolejne 3 dni po 1 tabletce 2 razy na dobę, rano i wieczorem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną diosminę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: W przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zastosowanie dużych dawek produktu leczniczego powinno być krótkotrwałe i jeśli dolegliwości nie przemijają wymagana jest kompleksowa ocena proktologiczna stanu pacjenta. Działania niepożądane: Opisano rzadko występujące przypadki odczynów dermatologicznych (egzema, wysypka, świąd, pokrzywka, łupież różowy) wynikających z nadwrażliwości na diosminę. Po podaniu diosminy (wg dostępnej literatury w mniej niż 2% przypadków) mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit (bóle żołądka, nudności, niestrawność, wymioty, biegunka lub inne zaburzenia dotyczące przewodu pokarmowego). Notowano także przypadki wystąpienia zaburzeń neurowegetatywnych (bezsenność, trudności w zasypianiu, zawroty i bóle głowy, niepokój), które na ogół nie wymagały przerwania podawania diosminy i przemijały wkrótce po jej odstawieniu. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: DIH MAX COMFORT, 1000 mg, tabletki powlekane – numer pozwolenia 22310. Kategoria dostępności: produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.