Szybkość łagodzenia bólu i kompleksowe działanie antyseptyczne kluczem efektywnej terapii infekcji gardła

W okresie jesienno-zimowym w aptece zauważalny jest znaczny wzrost liczby pacjentów poszukujących pomocy w zwalczeniu pierwszych objawów przeziębienia. Jedną z najczęstszych dolegliwości stanowi ból gardła, który w zależności od przyczyny może cechować się różnym stopniem nasilenia. Skuteczny lek powinien charakteryzować się szybkim oraz kompleksowym działaniem antyseptycznym. Po jaki preparat warto zatem sięgnąć? (1) (2)

Jakie są przyczyny bólu gardła?

W praktyce klinicznej wyróżnia się etiologię bólu gardła o charakterze zakaźnym oraz niezakaźnym. Bardzo często dochodzi również do korelacji dwóch wyżej wymienionych podłoży. (1)

Etiologia zakaźna bólu gardła

Do czynników najczęściej wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych zdecydowanie zalicza się bakterie i wirusy. W mniejszym stopniu, nie jednak równie istotny powód zakażeń stanowią grzyby. Szacuje się, że około 80 % przypadków bólu gardła o etiologii zakaźnej spowodowane jest przez rhinowirusy i adenowirusy. Z kole około 20% diagnozowanych zakażeń definiuje się jako infekcje pochodzenia bakteryjnego, które wywoływane są przede wszystkim przez paciorkowce Streptococcus pyogenes. Do innych szczepów powodujących ból gardła zaliczamy Arcanobacterium haemolyticus, Mycoplasma pneumonia, Neisseria gonorrhoeae, a także Corynebacterium diphtheriae i Chlamydia pneumoniae. (1) (3)

Etiologia niezakaźna bólu gardła

Pośród niezakaźnych przyczyn bólu gardła wyróżniamy czynniki fizyczne, do których klasyfikujemy palenie papierosów, działania niepożądane niektórych leków, krzyk, chrapanie oraz czynniki środowiskowe: temperatura powietrza, jego zanieczyszczenie, wilgotność, używanie klimatyzacji. (1) (4)

Substancje stosowane w infekcji gardła

Utrzymujący się ból gardła to jeden z objawów przeziębienia, który w znacznym stopniu obniża komfort codziennego funkcjonowania, zatem konieczne jest wdrożenie jak najprędzej odpowiedniej terapii.  Kluczowy element stanowi zastosowanie preparatu cechującego się zarówno maksymalnie szybkim czasem osiągnięcia efektu terapeutycznego oraz kompleksowym działaniem antyseptycznym, wykazującym skuteczność wobec wszystkich przyczyn bólu o charakterze zakaźnym. 

Inovox Express to skuteczny lek stosowany w przypadku infekcji gardła o etiologii zarówno wirusowej, bakteryjnej jak i grzybiczej. Zawiera 2 mg chlorowodorku lidokainy wywierający miejscowy efekt przeciwbólowy  oraz 1,2 mg alkoholu 2,4-dibenzylowego i 0,6 mg amylometakrezolu o kompleksowym działaniu antyseptycznym. Unikalny skład produktu i synergizm wynikający z zastosowanego połączenia tych trzech substancji warunkuje maksymalnie szybki czas, po jakim pacjent odczuwa ulgę w dolegliwościach. Badania wykazały, że dzięki wybiórczemu połączeniu lidokainy z amylometakrezolem i alkoholem 2,4-dibenzylowym działanie znieczulające zostaje osiągnięte w 1 minutę od zastosowania. (5) (6)

Inovox Express można stosować u osób powyżej 12 roku życia przyjmując 1 pastylkę co 2-3h, nie przekraczając 8 pastylek w ciągu doby. Atutem produktu są trzy dostępne warianty smakowe. 

Chlorowodorek lidokainy

Chlorowodorek lidokainy to substancja zaliczana do miejscowych środków znieczulających z grupy amidów. Wykazuje zdolność zmiany przepuszczalności błony komórkowej dla jonów sodu, co w efekcie hamuje przewodnictwo nerwowe. Chlorowodorek lidokainy podany samodzielnie uśmierza ból gardła oraz dolegliwości towarzyszące infekcjom jamy ustnej po upływie 2 minut. Liczne badania wskazują na wysoki profil bezpieczeństwa i znikome ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po zastosowaniu miejscowym, za wyjątkiem rzadko pojawiającej się nadwrażliwości na związek. Chlorowodorek lidokainy wykorzystywany jest powszechnie do znieczulania błon śluzowych w anestezjologii, laryngologii, jak również w stomatologii i ginekologii. (5) (7) (8)

Alkohol 2,4-dibenzylowy i Amylometakrezol

Alkohol 2,4-dibenzylowy oraz amylometakrezol to leki antyseptyczne o działaniu miejscowym, wykazujące aktywność przeciwwirusową, przeciwbakteryjną oraz przeciwgrzybiczną. Stosowane na błony śluzowe, osiągają wysokie stężenie bezpośrednio w obszarze bólu, pomijając tym samym efekty działania ogólnoustrojowego. Ponadto oba leki wykazują zdolność blokowania kanałów jonowych, hamując  dolegliwości bólowe i zaczerwienienie oraz zmniejszając obrzęk gardła. 

W przypadku silnego bólu gardła, obrzęku i utrudnionego połykania udowodnioną skuteczność wykazują miejscowe leki przeciwzapalne. (5) (9) (10)

Inovox Ultra to lek zawierający 8,75mg flurbiprofenu skutecznego w krótkotrwałym łagodzeniu objawów stanu zapalnego gardła. (11)

Flurbiprofen to pochodna kwasu propionowego należąca do grupy Niesteroidowych Leków Przecizapalnych (NLPZ), które charakteryzują się zdolnością zmiany sposobu odpowiedzi organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę, wykazując działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Z uwagi na wysoką dawkę substancji czynnej, Inovox Ultra wykazuje maksymalną siłę działania w ostrym bólu i stanie zapalnym gardła przynosząc ulgę utrzymującą się aż do 4h. Lek rekomendowany jest osobom powyżej 12 roku życia. Zaleca się przyjmować 1 pastylkę co 3-6h (nie więcej niż 5 pastylek na dobę). (11) (12)

Kiedy zastosować Inovox Express, a kiedy Inovox Ultra?

Ból gardła sprowadza do apteki wielu pacjentów. W celu rekomendacji odpowiedniego preparatu warto przeprowadzić z chorym krótką rozmowę, zwracając szczególną uwagę na rodzaj pojawiających się objawów i ich intensywność. 

Do apteki zgłasza się młoda kobieta uskarżająca się na ból gardła. W trakcie wywiadu przeprowadzonego przez farmaceutę stopień dolegliwości określa jako umiarkowany, przy czym jak dotąd nie pojawiły się trudności z przełykaniem. Specjalista mając na uwadze szybkie i kompleksowe działanie antyseptyczne leku rekomenduje Inovox Express. Doskonale skomponowany skład produktu zapewnia skuteczność, niezależnie od etiologii infekcji- wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Ponadto charakteryzuje się maksymalnie szybką efektywnością działania- odczuwalna ulga w dolegliwościach następuje już w 1 minutę od zastosowania. (5)

W aptece pojawia się mężczyzna w średnim wieku z silnym bólem gardła. Pacjent wskazuje na obrzęk i znacznie utrudnione przełykanie. W oparciu o uzyskane informacje, farmaceuta poleca Inovox Ultra. Flurbiprofen zawarty w produkcie w wysokim stężeniu wywiera silne miejscowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, przynosząc ulgę ciężkim objawom infekcji gardła. Ponadto efekt skuteczności preparatu utrzymuje się aż do 4 godzin. (11)

Ból gardła to dolegliwość, której etiologia może mieć różny charakter, niekiedy trudny do określenia. W celu efektywnej terapii warto zatem sięgnąć po lek, który będzie działał zarówno szybko, ale również kompleksowo względem wszystkich potencjalnych drobnoustrojów powodujących chorobę.

mgr farm. Ilona Gołąbek- Karaś

Bibliografia

  1. Lachowicz, M. Jak pokonać ból gardła? . Aptekarz Polski. 2019.
  2. Świątek, Ł. Jak zapobiegać i leczyć przeziębienie? Aptekarz Polski. 26/4, 2008.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla. . [Online] 
  4. Renner, B., Mueller, C.A. i Shephard, A. Environmental and non-infectious factors in the aetiology of pharyngitis (sore throat). Inflammation Research. 61(10), 2012, 1041-1052.
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Inovox Express. 
  6. McNally, D., Shephard, A. i Field, E. Randomised, Double-Blind, Placebo-Controlled Study of a Single Dose. J Pharm Pharmaceut Sci. 15(2) 281 – 294, 2012.
  7. Jurkiewicz, D. i Zielnik- Jurkiewicz, B. Lidocaine in otitis – action, safety, application. Terapia. 8, 2019.
  8. Kostowski, W. i Herman, Z. Farmakologia. Podtawy farmakoterapii. Warszawa : PZWL, 2010.
  9. Rygalski, M. i Zawisza, E. Sprawdzone metody leczenia bólu gardła. Lek w Polsce. 25, 8’15 (291).
  10. Kuchar, E. i Karlikowska-Skwarnik, M. Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła . Zakażenia XXI wieku . 2018; 1(4).
  11. Charakterystyka Produktu Leczniczego Inovox Ultra. 
  12. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=331. [Online]

ARTYKUŁ SPONSOROWANY