Wątroba – źródło witalności – jak ją możemy wspierać?

Wątroba i jej podstawowe funkcje

Wątroba bierze udział w procesach trawienia, metabolizmie bilirubiny, syntetyzuje protrombinę, fibrynogen i czynniki krzepnięcia, odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Bardzo ważną funkcją wątroby jest także detoksykacja organizmu. Wątroba metabolizuje leki, toksyny i hormony zmniejszając ich aktywność biologiczną. Wątroba przechowuje także niektóre witaminy i minerały, w tym żelazo i miedź, witaminy B12 i D, witaminę A, E i K.  Ma także znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego [1].

Budowa i funkcje hepatocytów

Hepatocyty stanowią 60% komórek wątroby i około 80% całkowitej masy komórek wątroby. To właśnie one odpowiadają za większość funkcji wątroby oraz usuwanie toksyn. Biorą udział w metabolizmie lipidów, węglowodanów i białek. Wytwarzają również białka surowicy, takie jak albuminy, których niedobór objawia się m.in. powstawianiem obrzęków oraz wytwarzają czynniki krzepnięcia, niezbędne do prawidłowego krzepnięcia krwi. Ponadto hepatocyty produkują i wydzielają żółć ważną w procesie trawienia tłuszczów [1].

Błony biologiczne hepatocytów w prawie 65% składają się z fosfolipidów, wśród których ok. 40% stanowi fosfatydylocholina [2]. Fosfolipidy mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu prawidłowych funkcji błon komórkowych. Są także niezbędne w procesach regeneracji komórek [2].

Znaczenie choliny w funkcjonowaniu komórek wątroby

Cholina pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów [3]. Jest ona głównym prekursorem do syntezy fosfolipidów błonowych, w szczególności fosfatydylocholiny [4]. Dlatego właśnie wpływa na zapewnienie integralności strukturalnej komórek. Cholina jest również niezbędna do transportu lipidów z wątroby [4]. Około 30% fosfatydylocholiny wytwarza się w organizmie człowieka, jednak ta ścieżka jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb całego organizmu.  70% jest syntetyzowane z dostarczanej z pożywieniem choliny – dlatego pozostaje ona niezbędnym składnikiem odżywczym [4].

Zapotrzebowanie człowieka na cholinę w diecie zostało oficjalnie uznane w 1998 r. wraz z ustanowieniem zaleceń dotyczących odpowiedniego spożycia przez Radę ds. Żywności i Żywienia Instytutu Medycyny Stanów Zjednoczonych [4]. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zalecane spożycie choliny dla ludzi dorosłych wynosi około 550 mg/d dla mężczyzn i 425 mg/d dla kobiet. Cholina występuje w wielu różnych produktach spożywczych. Najlepszymi źródłami choliny są jaja i podroby (mózg, wątroba, serce, nerki). Dobrym źródłem są również rośliny strączkowe i kiełki pszenicy. Zapotrzebowanie na cholinę wzrasta w przypadku częstych stanów rozdrażnienia i wzmożonego napięcia nerwowego oraz w przypadku nadużywania alkoholu [5]. Badania populacyjne wskazują na zdecydowanie za niskie spożycie choliny (250-500 mg/d) [4].

Znaczenia witaminy C i E dla zdrowia wątroby

Efektem ubocznym wielu reakcji zachodzących w organizmie jest powstawanie wolnych rodników (oksydantów – reaktywnych formy tlenu). Uszkadzają one zdrowe komórki i są jedną z przyczyn procesu starzenia [6]. W przypadku nadmiaru wolnych rodników w stosunku do neutralizujących je antyoksydantów mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym. Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników i pomagają chronić komórki przed stresem oksydacyjnym [7]. Ważne przeciwutleniacze to m.in. witaminy C i E [3]. Witaminę C znajdziemy w intensywnie kolorowych, świeżych warzywach i owocach, np. w natce pietruszki, czarnych porzeczkach, owocach kiwi, czerwonej papryce, warzywach kapustnych, truskawkach, owocach cytrusowych. Podstawowym źródłem witaminy E są tłuszcze roślinne, wśród nich olej słonecznikowy a także orzechy, mięso i mleko [5].

Jak dbać o zdrowie wątroby

Biorąc pod uwagę niezwykle ważną rolę jaką wątroba pełni w organizmie oraz to, że większość chorób wątroby rozwija się podstępnie nie dając żadnych objawów – warto wspierać jej funkcjonowanie:

–  utrzymywać prawidłową masę ciała [8];
– zdrowo się odżywiać – pozytywne działanie na wątrobę ma dieta śródziemnomorska, korzystnie na funkcje wątroby działa także kawa w ilości 2 -3 filiżanek dziennie [8];
– być aktywnym fizycznie [8];
– zapewniać organizmowi odpowiednią ilość choliny[4].

U jakich pacjentów warto szczególnie zwrócić uwagę na wsparcie wątroby?

Wątroba, jak wszystkie narządy, z wiekiem podlega  procesowi starzenia się. Zmniejsza się liczba hepatocytów, obniża się zdolność wątroby do regeneracji powstających w niej uszkodzeń, także tych, spowodowanych działaniem wolnych rodników. Nasilenie zmian obserwowane jest już pomiędzy 30. a 40. rokiem życia a zmiany zachodzące w wątrobie rzutują na funkcjonowanie całego organizmu [9]. Dlatego już osoby w średnim wieku, nie odczuwające jeszcze żadnych dolegliwości ze strony wątroby ale zauważające już pierwsze zmiany związane z upływem lat, powinny zacząć dbać o wątrobę.

W kontekście zdrowia wątroby warto zwrócić uwagę szczególnie na:

– pacjentów po 30- 40 roku życia, kiedy obserwowane są już pierwsze zmiany związane ze starzeniem się wątroby [9];
– kobiety w wieku pomenopauzalnym, które są bardziej narażone na wystąpienie skutków niedoborów choliny) [4];
– osoby nie dbające o zdrową dietę np. stosujących diety eliminacyjne [8];
– osoby odczuwające przewlekły stres, gdyż powoduje on wzrost zapotrzebowania na cholinę [5].

Essentia Proactive jest suplementem diety, wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie zdrowej wątroby. Unikalne połączenie 3 składników – choliny i witamin C i E kompleksowo wspiera działanie zdrowej wątroby i metabolizmu tłuszczów*. Essentia Proactive jest produktem wegańskim, nie zawiera laktozy i glutenu. Przeznaczona jest dla osób dorosłych. Zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek dziennie.

Piśmiennictwo:
 1. Ozougwu, Jevas C., Physiology of the liver, International Journal of Research in Pharmacy and Biosciences Volume 4, Issue 8, 2017, PP 13-24.
 2. Kozłowska-Wojciechowska M., Niezbędne fosfolipidy, TERAPIA” NR 6 z. 2 (307), CZERWIEC 2014, Strona 13-15
 3. ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci
 4. Sanders L.M. et al, Choline: Dietary Requirements and Role in Brain Development, Nutr Today. 2007 ; 42(4): 181–186.
 5. Jarosz M. et al., Normy żywienia dla populacji Polski, Copyright by Instytut Żywności i Żywienia, 2017
 6. Michalak A. et al., Starzenie się organizmu a stres oksydacyjny oraz zmniejszona sprawność systemów naprawczych, Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 1483-1491
 7. Stres oksydacyjny – zasady profilaktyki https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/ulotka_szp_stres_oksydacyjny_-_zasady_profilaktyki.pdf, dostęp 27.06.2023
 8. Hartleb M. et al., Postępowanie z chorymi na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, MEDYCYNA PRAKTYCZNA 10/2019
 9. Jurgowiak M., Wątroba – wyjątkowy organ zmieniający się z wiekiem, Głos Uczelni, Czasopismo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2022-04-07
  * Wśród suplementów diety w kategorii OTC3 03B1 Liver remedies z głównym składnikiem choliną na podstawie danych IQVIA – ePharmacy Tracker, MAT11/22.

Informacja o produkcie Essentia Proactive 
ESSENTIA PROACTIVE, suplement diety, kapsułki twarde. Zawartość składników aktywnych w zalecanej porcji dziennej (2 kapsułki): 170 mg choliny; 24 mg witaminy C – 30% RWS; 3,6 mg witaminy E – 30% RWS). [RWS – referencyjna
wartość spożycia]. Zalecane spożycie: Dorośli – 2 kapsułki dziennie. Cholina wpływa na wsparcie prawidłowego funkcjonowania wątroby. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Kobiety w ciąży, karmiące oraz osoby pozostające pod opieką medyczną nie powinny spożywać tego suplementu diety
bez konsultacji z lekarzem. Produkt nie może być stosowany przez osoby uczulone na którykolwiek ze składników preparatu. Podmiot wprowadzający do obrotu: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o.

SIL Essentiale Forte oraz Essentiale Max
Essentiale Forte, kapsułki, 300 mg fosfolipidów z nasion sojowych. Wskazania: Roślinny lek stosowany w chorobach wątroby. Zmniejsza dolegliwości, jak: brak apetytu, uczucie ucisku w prawym nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub zapalenia wątroby.{ChPL 06.2023} Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o., grupa Sanofi. To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Essentiale MAX, kapsułki, twarde, 600 mg fosfolipidów z nasion sojowych.Wskazania: Roślinny lek stosowany w chorobach wątroby. Zmniejsza dolegliwości, jak: brak apetytu, uczucie ucisku w prawym nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub zapalenia wątroby.{ChPL 06.2023} Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o., grupa Sanofi. To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.