Zanieczyszczone powietrze a osłabienie organizmu – case study

Co znajduje się w powietrzu?

Poza tlenem niezbędnym do oddychania, w powietrzu znajdują się liczne bakterie, wirusy, alergeny (pyłki, kurz, roztocze, naskórek zwierząt, pleśń), a także lotne zanieczyszczenia chemiczne i organiczne (LZO, dym papierosowy, smog) oraz nieprzyjemne zapachy. Wiąże się to z ryzykiem rozwoju wielu chorób układu oddechowego, takich jak: przeziębienie, grypa, alergia czy też astma. Istotną kwestię stanowi zapadalność na grypę czy Covid-19, którymi można zarazić się drogą kropelkową, a zatem, gdy chory mówi, kaszle bądź kicha. Wydalane są wówczas niewielkie ilości śliny razem z wirusem, które trafiają następnie do traktu oddechowego innych osób. Co ważne, patogeny odpowiedzialne za rozwój grypy mogą przeżyć w powietrzu nawet do kilku godzin, przemieszczając się samodzielnie na odległość osiągającą 2 metry, a w budynkach, gdzie funkcjonuje wewnętrzny system wymiany powietrza, może być ona dużo większa.

Konsekwencje wynikające z przebywania w zanieczyszczonym powietrzu- case study

Farmaceutka, która pracuje w aptece umiejscowionej w centrum miasta przy bardzo ruchliwej ulicy zaczyna uskarżać się na szereg różnych dolegliwości. W ciągu ostatniego kwartału kilka razy przechodziła infekcję górnych dróg oddechowych, objawiającą się uporczywym katarem, bólem głowy i ogólnym osłabieniem, a ponadto zauważyła trudności ze skupieniem i snem. Podejrzewa, że problem związany jest bezpośrednio z jej miejscem pracy, a zatem obecnością chorych ludzi w aptece, bardzo często wchodzących do środka bez maseczki i niejednokrotnie kupujących przy tym test na COVID.

Inny aspekt, jaki farmaceutka bierze pod uwagę to stale unosząca się mieszanina różnych zapachów, dochodząca z receptury bądź z magazynu z lekami gotowymi, które pomimo opakowań również mają swoją specyficzną woń. Kolejną kwestię stanowi trwający akurat sezon grzewczy i związane bezpośrednio z nim palenie w piecach rozmaitymi materiałami, a w konsekwencji przedostawanie się szkodliwych drobin do atmosfery. Zatrwożona o zdrowie swoje i pozostałych współpracowników farmaceutka, zdecydowała się przedstawić kierownictwu pomysł zakupu certyfikowanego oczyszczacza powietrza z wieloma rodzajami filtrów i funkcji.

Po wnikliwym porównaniu ofert urządzeń dostępnych na rynku, wybrano AeraMax® Professional. Już po niedługim czasie od momentu instalacji wszystkie dolegliwości, z którymi zmagała się dotychczas farmaceutka sukcesywnie zaczęły ustępować. Świadczy to zatem o trafnym podejrzeniu genezy problemu związanej z zanieczyszczonym powietrzem oraz o doskonałym wyborze urządzenia.

AeraMax Professional – profesjonalny oczyszczacz powietrza

AeraMax® Professional to najwyższej jakości oczyszczacz powietrza przeznaczony do użytkowania
w przestrzeni zamkniętej we wszystkich warunkach roboczych. Swój fenomen zawdzięcza opatentowanej technologii EnviroSmart, która automatycznie dostosowuje się do otoczenia, zapewniając optymalną wydajność. Oczyszczacz powietrza AeraMax® Professional działając
z maksymalną efektywnością usuwa 99,97% zanieczyszczeń z powietrza w postaci wirusów i bakterii. Niezależne badania potwierdzają skuteczność działania względem COVID, grypy oraz pyłów. Warunkuje to system oczyszczania powietrza 3-5 razy na godzinę przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Technologia PureView udostępnia panel 4 widoków przedstawiających różne parametry. Zależnie od zarejestrowanej ilości cząstek PM2,5 eksponowany jest jeden z trzech poziomów: czyste powietrze, średni poziom zanieczyszczeń bądź wysoki poziom zanieczyszczeń. Urządzenie posiada automatyczny monitoring, który wyświetla poziom wykrytych szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO), gazów oraz nieprzyjemnych zapachów.

Co istotne, urządzenie inteligentnie dostosowuje poziom aktywności nie tylko do ilości zanieczyszczeń, ale również względem ilości osób przebywających w pomieszczeniu. Ponadto, AeraMax® Professional daje możliwość ustawienia trybu pracy cichej, co stanowi nieoceniony atut, zwłaszcza w przypadku instalacji w miejscach pracy. Dodatkową zaletą jest zauważalne zmniejszenie ilości kurzu
i zanieczyszczeń osadzających się na meblach – w rezultacie wnętrza pozostają znacznie dłużej czyste.

W gamie produktów znajdują się zarówno urządzenia do zamontowania na ścianie, które warunkują bezpieczeństwo, wygodę użytkowania oraz oszczędność miejsca, jak i wolnostojące, zawierające filtry hybrydowe.

Oczyszczacz po dokonaniu instalacji nie wymaga żadnej dodatkowej konserwacji. Jedyną ingerencję stanowi wymiana filtrów, o której urządzenie samo informuje. Oczyszczacz AeraMax®Professional został odznaczony wieloma certyfikatami i wyróżnieniami, co świadczy o jego najwyższej jakości.

Zagadnienie jakim jest oczyszczanie powietrza pozostaje bardzo często pomijane tudzież bagatelizowane z uwagi na zbyt niską świadomość dotyczącą zanieczyszczeń, z którymi układ oddechowy musi zmagać się na co dzień. Istotną kwestię stanowi szeroko pojęta edukacja, która przełoży się na zwiększenie wiedzy w tym temacie i jej praktyczne zastosowanie. Doskonałą okazją, do przekonania się o skuteczności oczyszczacza powietrza AeraMax®Professional będzie zatem udział w akcji testerskiej, która już wkrótce zostanie skierowana do aptek. Dzięki temu farmaceuci w aptece będą mogli przekonać się jak wiele korzyści niesie za sobą korzystanie z profesjonalnych oczyszczaczy powietrza AeraMax.

mgr farm. Ilona Gołąbek-Karaś

Bibliografia

Materiały informacyjne AeraMax Professional